Месец март е посветен на ендометриозата: Какво е това заболяване и защо е важно да знаем за него? - Кенгуру

Какво е ендометриоза и защо диагностирането й е трудно и отнема дълго време?

Ендометриозата представлява хронично заболяване с възпалителен и автоимунен характер, при което тъкан, подобна на тази в матката, се локализира на места извън нея. Най-често ендометриозните лезии се откриват в зоната на малкия таз – поразяват яйчниците, фалопиевите тръби и перитонеума. Съществува обаче и т.нар. екстрагенитална ендометриоза, където лезии може да има и по отдалечени места из тялото. Заболяването има прогресиращ характер.

1 на 9 жени

Болестта е трудна за диагностициране – по официална статистика 1 на всеки 9 жени страда от ендометриоза, а обикновено достигането до правилната диагноза отнема средно между 7 и 10 години! Клиничната картина често наподобява тази на други заболявания, като синдром на раздразненото черво, възпалителна тазова болест, кисти на яйчниците, храносмилателни смущения, цистит, маточни полипи или миоми, поради множеството сходства между тези състояния и ендометриозната симптоматика. От друга страна, голяма част от жените живеят с убеждението, че силната менструална болка е нормална – това, до голяма степен, утежнява навременното диагностициране, защото те не търсят помощ.

Спънка в откриването на ендометриоза откриваме и в методите за нейното диагностициране. „Златен стандарт“ все още се явява лапароскопията – оперативна инвазивна интервенция, изискваща време и специфична подготовка. Най-често в практиката се прилага ултразвукът, но с него е трудно да се открият ендометриозни лезии с малки размери.

Какви са симптомите на ендометриозата?

Сред най-често срещаните симптоми на ендометриоза откриваме интензивните болки по време на менструация, болка по време на сексуален контакт, храносмилателни смущения около овулация и по време на менструация, като запек, диария и болка в корема, гадене и повръщане, повишаване на телесната температура.

Типична симптоматика на ендометриозата е и проблемното забременяване – по статистика около 50% от жените, сблъскващи се с репродуктивни проблеми, страдат от заболяването. Инфертилитетът се дължи както на възпалението и срастванията, които диагнозата причинява, така и на изчерпването на яйчниковия резерв под негативното въздействие на ендометриомите върху яйчниците. Ендометриозата и аденомиозата (вид ендометриоза, характеризираща се с навлизане на маточната лигавица в мускулния слой на матката) допринасят за образуването на неблагоприятна среда в матката – това, само по себе си, може да компрометира както успешното имплантиране на ембриона, така и да повиши риска от спонтанни аборти.

Ендометриозата е социалнозначимо заболяване

Ендометриозата не е изолирано гинекологично заболяване – тя е компексна диагноза, поразяваща цялото тяло. Дейността на фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“ е съсредоточена в постигането на информираност както по отношение на симптоматиката, така и що се отнася до навременната диагноза и методите за менажиране на болестта. Фондацията работи и в посока на това да оказва емоционална и психологическа подкрепа на жените с доказана диагноза (или съмнение за такава), като организира събития на живо, уебинари и семинари, пациентски конференции и създава множество дигитални ресурси и статии.