Колко опасен е РЕЗУС ФАКТОР отрицателен (Rh -)
Известните и неизвестните за резус фактор отрицателен.

Не една и две кандидат-мами са видели, че изследванията на кръвта им са показали Rh (-). И веднага идва въпросът "Какво означава това?". Опасно ли е за бебето?
Преди да стигнем до общоприетото мнение, че при жените с този фактор плодът е изложен на опасност, нека първо си припомним какво пише в учебниците по биология и какво е определението за резус фактор.
Да започнем от кръвните групи. Съществуват 4 групи - А, В, АВ и 0. Освен по тях хората се различават и по резус факторът, който е съответно положителен (+) и отрицателен (-).
Кръвните групи се определят, когато при зачеването хромозомите на майката и на таткото се съберат. Те не се променят. Всяка клетка в тялото има на повърхността си многобройни антигени или антеноподобни структури. Един от тези антигени е Rh факторът. Човек, който притежава този антиген, е с положителен резус фактор, а ако липсва, съответно е с отрицателен.
Ако майката е с Rh отрицателен, тя ще бъде изследвана за Rh антитела.
Известни са два вида кръвногрупова несъвместимост между майката и бебето. Първата е на кръвните групи по системата АВО. Обикновено такъв тип „конфликт" не води до сериозни последици и се проявява под формата на жълтеница при бебето в първите дни от неговото раждане. По-сложни са последствията при Rh несъвместимост, когато майката е с Rh (-), а плодът е с положителен фактор. В този случай имунната система на майката ще възприема плода, условно казано, като „чуждо тяло" и като реакция организмът ще мобилизира антитела срещу него.
Първи вариант:
Ако майката е с Rh (-), задължително се изследва и бащата на бебето. В случай че той също е Rh (-), то бебето ще бъде със същия резус фактор и организмът на майката няма да възприеме плода като чужд и няма да го атакува.
Втори вариант:
Ако обаче таткото е с Rh (+), а майката с отрицателен, то тогава съществува вероятност плодът да наследи бащиния си резус фактор, а това да създаде Rh несъвместимост, за която вече стана дума. Сама по себе си тя може да не представлява дори потенциален проблем при първата бременност. Но при една следваща бременност може да се стигне до естествена имунна реакция на майчиния организъм, която ще създаде антитела срещу положителния Rh фактор. Тогава има риск тези антитела да преминат през плацентата, да навлязат в кръвообращението на плода и да атакуват червените му кръвни телца, като причинят хемолитична анемия. Много малко вероятно е това да се случи и при първа бременност, но все пак е възможно, ако преди това майката е имала аборт след 12 г.с.
По правило по време на първата бременност рядко се развива резус конфликт, защото имунната система, срещаща за първи път чужди еритроцити, не разбира веднага, че трябва да се защити. След раждането обаче те остават в кръвта на майката и затова при следваща бременност вероятността от резус конфликт нараства.
Rh е антиген (белтък), който се намира на повърхността на еритроцитите - червените кръвни телца. 85% от хората са с положителен резус фактор. Всяка жена още в началото на бременността се изследва и ако тя е в тези проценти, то няма несъвместимост, защото независимо дали плодът е Rh положителен или Rh отрицателен, в кръвните му клетки няма антигени, които да активизират имунната система на майката.
КАКВО МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ?
За да се предпази плодът при Rh несъвместимост, е необходимо да се предотврати образуването на Rh антитела. Наложената практика от лекарите е двойната атака. Първо през 28-ата седмица на бременността се поставя подобна на ваксина инжекция с анти-D - имуноглобулин, известна като Rhogam (прилага се също при спонтанен аборт, извънматочна бременност, амниоцентеза, маточно кървене или травма по време на бременност), която не позволява образуването на антитела. Следващата доза се поставя непосредствено след раждането, в случай че изследванията на бебето покажат, че то е Rh положително. До 4 часа след оперативно раждане и до 72 часа след раждане по нормален механизъм. Ако детето е с Rh отрицателен, то не се налага лечение или намеса.
Нека да видим какво би се случило с жена Rh отрицателен, ако не се инжектира Rhogam през първата бременност, а изследванията покажат, че организмът й е изработил антитела. Тогава се прави кордоцентеза, за да се определи кръвния тип на плода. Ако се окаже, че то е със същия отрицателен резус фактор като майката, то тогава всичко е наред. В случай обаче, че е с Rh положителен, нивото на антителата на бременната се следят редовно. При опасно покачване на антителата се правят изследвания, за да се прецени състоянието и развитието на плода. В случай че се появи риск или Rh заболяване, може да се наложи преливане на Rh отрицателна еритроцитна маса. Тези случаи са редки, но ако все пак се стигне до кръвопреливане на плода, това става още по време на вътреутробното му развитие. Rhogam намалява значително необходимостта именно от кръвопреливане при Rh несъвместимост.
Автор: Дими Тодоров
Консултант: д-р Георги Джонов, акушер-гинеколог, Пловдив
април 2025
