Кисели краставички с мед
и още за „извратените” вкусове на бременната
Ако преди 12 години някой ми беше казал, че един ден ще съм в състояние да ям мармаладена кифла със сос „Табаско", щях да реша, че е откачил. От времето на първата ми бременност изтече много вода, изядени бяха значително по-малко кифли с мармалад и още по-малко „Табаско", но никога пак в тази комбинация. Затова пък, очаквайки второто дете, отново поднових, меко казано, странните си вкусови предпочитания - с други съставки, но в не по-малко извратени вариации. Същото се случва с хиляди други бременни, които започват с удоволствие да се тъпчат с неща, които никога не са си и помисляли, че ще вкусят, както и да копнеят по омразни до този момент храни. Явно това е поредната от множеството загадки на бременността, отново (защо ли не сме изненадани?!) свързана с хормоните. Според американски изследвания 85% от жените, очакващи дете, проявяват странности по отношение на хранителните си вкусове, като в болшинството от случаите става въпрос за недотам здравословни продукти. И все пак - какво точно се случва в женския организъм (и мозък), че да се породи такъв копнеж по необичайни храни и хранителни комбинации?
ИСКАМ ГО ВЕДНАГА!
Ако бременността ни учи на нещо, то е: слушай тялото си! Дали обаче това важи за всеки един случай, в който на жената внезапно й се прияжда конкретна храна. Според някои специалисти днес силното желание на бременната да хапне нещо конкретно е свързано с реалната възможност да си го набави. На практика във всеки средноголям европейски град има супермаркет, предлагащ целогодишно всевъзможни продукти както с местен и сезонен, така и с по-отдалечен, дори екзотичен произход. Когато изкушенията са достъпни, нищо чудно, че са и толкова силни.
Други учени обаче обясняват странните вкусови желания на бъдещата майка с хормоните на бременността, които могат да окажат влияние върху вкусовите рецептори на жената. При това до степен, в която тя има нужда от наистина есктремна стимулация, за да задоволи глада или съответните центрове в мозъка, отговарящи за насладата от храната. Самите бременни пък се оправдават, че по този начин по-ефикасно се отървават от странния метален вкус в устата, който изпитват през по-голяма част от тези 9 месеца.
Една популярна теория гласи, че чрез тези необичайни за хранителните й навици храни бъдещата майка набавя липсващи в организма й и съществени за развитието на бебето вещества, като например витамини, калций, желязо или натрий.
Понякога жени, които постоянно са пазили диети, преди да забременеят, започват да изпитват копнеж по мазни или високовъглехидратни храни като компенсация на тялото за ограничените налични ресурси.
Без съмнение не е за подценяване и емоционалният фактор - бременността е време на несигурност и страхове, които лесно се потискат с помощта на извечния утешител, храната. Важното е след това бъдещата майка да не се измъчва от угризения, че си е позволила да вкуси от „забранения плод". Така де, както знаем, най-добрият начин да се отървеш от изкушението е да му се отдадеш.
ДА ГО ИЗЯМ ИЛИ ДА НЕ ГО ИЗЯМ - ТОВА Е ВЪПРОСЪТ!
Според общоразпространеното мнение на диетолози, специалисти по хранене на бременната, не е добра идея да се въздържате от подобни „хранителни прегрешения". Определяща остава мярката - не бива да се прекалява с нищо, особено през този деликатен период, когато жената е отговорна както за своето здраве, така и за това на бебето си. Така че, ако ви се яде ментов сладолед в комбинация със свинска пържола, какво пък... хапнете си, но внимавайте с количеството. Прекаленият прием на калории води и до наднормено тегло, а това през бременността може да причини проблеми. Опитайте да се храните много бавно, като дъвчите продължително всяка хапка. Така ще задоволите по-пълноценно както вкусовите си възприятия, така и центровете за ситост в мозъка си и ще погълнете значително по-малко количество, отколкото ако скришно и бързо се натъпчете с това, по което сте въздишали с копнеж.
Ако сте заложили по време на бременността си на здравословното и умерено хранене, съвсем спокойно можете да си позволите хранителни прегрешения. Проблем може да се появи ако храненето ви по принцип е нерационално, неконтролируемо и нездравословно.
Ако ви влече все към мазни, високовъглехидратни и като цяло - силно калорични храни, опитайте да ги заместите с по-здравословна и нискоенергийна версия. Като замразен йогурт вместо сладолед, парче тъмен шоколад вместо шоколадова торта, пълнозърнеста филия хляб вместо бяла питка или баничка, оризов снакс вместо пакет мазен чипс и т. н.
Ако съумеете да контролирате количеството и качеството на приеманата от вас храна, можете да направите така, че странните ви вкусови желания да работят за вас.
Консултант: Д-р Мария Николова,
лекар-диетолог, гл. ас. в Катедра „Хигиена, медицинска екология и хранене", Медицински университет - Софиятел. 0889628851
Автор: Весела Захариева