Голямата топка - Кенгуру

Що е то?

За първи път такава топка е използвана от шведския физиотерапевт Сюзън Клайн Фогелбах. Тя разработила специални упражнения за болни, които имали проблеми с гръбнака или били претърпели травми. Когато тези упражнения започнали да възвръщат на пациентите не само способността да се движат, но и гъвкавостта и подвижността на ставите, фитболът започнал своето триумфално шествие по клиниките по света.

Не пропуснали да му обърнат внимание и кинезитерапевтите, които работят с бъдещите майки. Те създали специален комплекс упражнения, който значително облекчава бременността.

А когато бременните жени почувствали върху себе си благотворното влияние на големите топки, някой бил сполетян от идеята да вземе любимия гимнастически уред и в родилната зала. От този момент топката станала задължителен атрибут в родилните зали в САЩ и Европа.

С какво родилната топка помага на родилките?

Тайната й е скрита във вибрациите, които колебанията на топката предизвикват. Те имат обезболяващо действие, стимулират функционирането на кората на надбъбречните жлези, засилват чревната перисталтика, а също така работата на червата и на другите вътрешни органи. Ако в почивките между контракциите седите на топката с широко разтворени крака и леко се поклащате напред-назад, може да свалите напрежението от мускулите на тазовото дъно. Специалистите смятат, че тази поза е полезна още и защото, когато я заема, раждащата жена започва да диша по-ритмично. Подобрява се работата на белите дробове и кръвотока. Организмът се насища с кислород и болезнените усещания намаляват. Между другото, това е добре и за бебето, което по време на контракциите се нуждае от повече кислород. Намалява натоварването върху гръбнака, таза и перинеума. А и освен това е забавно да се люлееш на топка, а не да застиваш в очакване на следващата болезнена вълна. Така че упражненията върху голямата топка ще помогнат на бъдещата майка да се разсее и да премахне нервното напрежение.

Как и кога се използва в родилната зала?

Като правило най-добре е да се използва веднага след започване на контракциите. Седнете, повъртете таза напред-назад, полюлейте се настрани. По този начин масажирате опашната кост, кръста и долната част на корема, което значително намалява родилните болки.

Акушерките съветват жената сама да избира именно това положение, в което й е най-комфортно в даден момент. Потърсете своята поза. Положението „седнала върху топката“ стимулира раждането, а позата на колене с опора на лактите върху топката дава възможност да си починете и да се отпуснете. И още нещо – в тази поза се подобрява кръвообращението в плацентата. Акушерките препоръчват в периода на контракции да се заемат най-различни пози – легнала настрани, изправена с опора на стол или леглото, седнала върху топката, на колене или на „четири крака“, на колене с топката под гърдите и с лакти върху нея.

Хайде на фитбол!

Най-добре е фитбол гимнастиката да се прави в група под ръководството на опитен специалист. Топките се различават по размер и по вида на материала, от който са направени.

За да изберете подхожда ли ви топката, седнете върху нея. Ъгълът между прасеца и бедрото трябва да е малко по-голям от 900. Острият ъгъл натоварва коленните стави. Ъгълът зависи от височината ви и диаметъра на топката. Ако сте с ръст над 170 см, диаметърът на вашата топка трябва да е 70-75 см. Ако сте миньонче, за вас са топките с диаметър 55-60 см.

Подходящи за гимнастика са топките с гладка повърхност – фитболът с неравна повърхност е предназначен за масаж. Такъв масаж може да се прави само от специалист, тъй като засилва кръвообращението, въздейства на нервните окончания и на енергийните точки на тялото.

Най-популярните пози върху топката през бременността са седнала, на колене с опора върху топката, легнала с гърди върху топката. Упражненията в седнало положение тренират мускулите на тазовото дъно. Позите на колене подобряват матъчно-плацентарното кръвообращение, намаляват натоварването на гръбначния стълб и премахват болките в кръста.

Голямата топка ще ви помогне да възвърнете форма и след раждането, а гимнастиката с бебчето ще донесе много добро настроение и ползи и за двамата.

 Автор: Биляна Цветкова