Гласът на мама - Кенгуру

Звуци като вибрации

Слухът на детето започва да се развива през 5-а седмица от вътрематочното развитие. Заобиколено от амниотична течност, бебето възприема звуците като вибрации. Затова се смята, че приблизително до 20-а седмица от бременността бебето чува всичко чрез пулсация.

Малко анатомия

От 16-а до 20-а седмица от бременността става образуването на слуховия орган – вътрешното ухо. От този момент нататък звуковите вълни започват да се усещат като слухови усещания. Бебето започва да прави разлика между височината (честотата) и интензивността (силата) на звука. Така то възприема различни шумове от тялото на мама (пулсация на кръвта, сърцебиене) и звуци, идващи отвън. Последните пристигат отслабени, тъй като водната среда (амниотичната течност) заглушава звуковите вълни. От всички звуци, които достигат до него, бебето възприема най-добре гласа на майка си, тъй като той не преминава през водната среда, която изкривява звуците.

От 26-27-а седмица бебето започва да реагира на звуци. С развитието на слуха то се научава да определя източника на звука, свиква с определен ритъм на речта и се научава да разпознава гласа на мама и да го различава от другите шумове наоколо.

След 32-рата седмица бебето започва да обръща главичка към източника на звук. Смята се, че от този момент то вече може да помни музика и да я разпознае след раждането.

Мама на първо място

Според едно изследване американски учени са помолили бременни в 34-та седмица жени да четат едно и също стихотворение на глас на бебето си два пъти на ден. След раждането те сложили на новородените слушалки и им дали да сучат сензорно зърно, свързано със специално устройство. Устройството, в зависимост от интензивността на сучене, можело да превключва и да предлага различни стихотворения, прочетени не само от майката, а и от други хора. Любопитното е, че всеки път бебетата се опитвали да сучат така, че да стигнат до стихотворението, което са чули през последните седмици от вътреутробното си развитие! Изводът, който направили учените от проведения експеримент, бил, че докато е още в корема на мама, бебето разпознава гласа й. И ако долови тревожни нотки, то се чувства в опасност. Ако майката е спокойна, тогава по нейния спокоен глас и интонация детето разбира, че е в безопасност.

Хубаво е да го чуя

В началото на 2-рия месец от живота си детето започва да обръща главичка към източника на звук. Това означава, че то развива слухово-моторната си координация. Приблизително по същото време се формира условен защитен (мигащ) рефлекс към звукови стимули. По-късно бебето започва да прави разлика между високи и ниски звуци. В допълнение, то реагира много емоционално на речта, адресирана до него, като се фокусира предимно върху интонацията.

Високи честоти на преден план

Френският отоларинголог Алфред Томатис, въз основа на такива наблюдения, успява да докаже, че слуховият орган на бебето не предава звуци с нисък тон, които могат да навредят на слуха, но позволява преминаването на високи честоти. И най-вече защото с тяхна помощ е по-лесно да се предава информация на мозъка.

Автор: Нели Христова