Честото уриниране
Безбройните посещения в тоалетната заемат видно място в бременния фолклор.
Отвъд шегата обаче, тази нелека страна на иначе щастливото очакване буди много въпроси, чиито отговори споделяме с вас.
В какво се изразява?
Това е, когато трябва да уринирате по-често от обикновено. Честотата на уриниране може да варира от 4 до 10 пъти на ден, средно около 6. Доказано е, че се причинява от хормоналните и физиологични промени, настъпващи в тялото ви. Вашата отделителна система е неделима част от организма и претърпява изменения по време на бременност.
Какво го причинява обикновено?
- Повишената циркулация на течности (общият обем циркулираща течност в майчиния организъм се повишава с 30 до 50 %!).
- Компресията на матката и плода върху пикочния мехур.
- Прием на прекомерно количество течности.
- Понижен тонус на мускулите на тазовото дъно при някои пациентки.
Кога започва?
Честото уриниране се среща във всеки етап от бременността. През първото тримесечие хормоналните промени увеличават честотата, с която трябва да използвате тоалетната. През второто тримесечие е определено най-комфортният период за жената. При напреднала бременност е по-вероятно да бъде причинено от притискане на пикочния мехур от порасналото вече бебче. През последните няколко седмици от бременността може да ви е трудно да изпразните напълно пикочния си мехур.
Към края на очакването е възможно неволно отделяне на урина, докато кашляте, кихате или извършвате дейности, свързани с повишено коремно налягане. Това се случва, защото тези действия оказват по-голям натиск върху тазовото дъно, а по време на бременност тазовата мускулатура се релаксира.
Има ли край?
Уви, ще ви разочароваме. Постоянните визити в банята ще продължат до самото раждане. Но пък скоро след това ще бъдат само неприятен спомен, заменен от новите трепети на майчинството.
Мога ли да го предотвратя?
Освен да изпразвате докрай пикочния си мехур при ходене до тоалетната, можете и да:
- укрепите мускулите на тазовото дъно – най-добрият начин е чрез упражнения;
- избягвате диуретици (като напитки, съдържащи кофеин), които само ще влошат положението;
- не пиете течности преди лягане, а ги ограничите поне час-два преди това.
Кога е проблем?
Честото уриниране понякога е знак за наличието на:
- инфекция на пикочния мехур и отделителната система – придружена от болка и дискомфорт, парене, кръв в урината, треска;
- гестационен диабет – съпътстван от жажда, умора.
Само преглед при специалист ще установи дали страдате от тези състояния.
Нужно ли е да се консултирам с лекар?
Да, ако постоянно имате нужда да уринирате (дори когато току-що сте го направили). Важно е и да следите цвета на урината, за да сте сигурни, че сте хидратирани: Тя трябва да бъде прозрачна и бледожълта.
Как да си помогна?
Като:
- пиете по-голямата част от течностите сутрин и следобед – за да се предпазите от нощни ставания;
- се накланяте, докато уринирате – това помага за пълното изпразване на пикочния мехур и намалява вероятността скоро да се върнете в тоалетната;
- поддържате здравословно тегло – леко за вас, леко за пикочния мехур;
- не допускате запек – с помощта на фибри, много вода и движение.
Инфекции
Не е разумно да ограничавате течностите, за да намалите броя на уриниранията. Така категорично ще повишите риска от развитие на инфекции на пикочните пътища. Затова продължавайте да пиете поне 8 чаши вода на ден (оптимално 2000 мл, правилно разпределени в денонощието).
След раждането
Въпреки че раждането на бебето облекчава пикочния мехур от напрежението, на тялото ви ще му е необходимо време, за да се възстанови. А това обикновено отнема от 8 до 12 седмици, след които отделителната ви система се връща към ритъма си отпреди забременяването.
На другия полюс
Ще се изненадате, но има и бъдещи майки, при които уринирането е рядко. Възможно е това да е признак на обезводняване – проблем, който може да доведе до редица усложнения както за майката, така и за плода. Ако сте от тези дами, не се колебайте да се допитате до своя акушер-гинеколог.
Автор: Ива Лалова
Консултант:
Д-р Златка Димитрова-Сандулова е акушер-гинеколог в СБАГАЛ „Проф. д-р Димитър Стаматов“ – Варна.