„На 34 съм и нямам партньор. Но съм сериозно обвързана с любовта на живота си - моето бъдещо дете, което очаквам след броени месеци..." Така започва писмото на Мирела в темата за „Самотни родители" на популярен дамски форум. По-нататък историята й прилича на хиляди други, които сме чували за приятелки на приятелки или дори сме гледали на кино, макар и оцветени в холивудско розово.

„И сам воинът е воин" или „Гръм от ясно небе"

В последните години тези два житейски сюжета са все по-популярни в съвременното обществото и групата на майките, които преживяват бременността си сами, се увеличава. Класическият модел на семейството с двама родители все по-често се разчупва по ред причини и започва да функционира по нов начин.

От една страна, немалко са жените, които забременяват, след като предварително са планирали сами да отгледат детето си. Независими и успели; такива, на които им е омръзнало да чакат „принца на бял кон"; амазонки, които отказват да се обвържат с партньор... По една или друга причина всички те вече са взели личното решение да отгледат дете без съпруг до себе си и са наясно с практическите и финансовите последствия от това.

Други пък остават сами внезапно, без шанс за предварителна подготовка: връзката с партньора им се разпада по време на бременността или преди тя изобщо да бъде установена; бащата е „случаен" персонаж или пък са налице обективни обстоятелства, довели до загубата му. Въпреки тези и подобни трудности много жени взимат решението да задържат детето си. 

Независимо дали това е обмислен избор или случайно изпитание на съдбата, емоционалната  уязвимост на бъдещата майка в периода на бременността е повишена.

Тя се оказва в сложна позиция, в  която трябва внимателно да осмисли и приеме собственото си положение, да се погрижи както за физическото, така и за доброто си психическо състояние. Важно е бременната да осъзнае, че преживяванията й пряко влияят на детето в утробата.

 Емоционалните рискове

Доказано е, че ако майката се чувства дълготрайно депресирана, тъжна, наранена, отхвърлена от близките си или обществото, е възможно впоследствие детето също да проявява емоционална нестабилност. Такива бебета често отказват да сучат, плачат неутешимо, въпреки ласките на майката, а по-късно израстват като трудно приспособими и лесно раними възрастни. Тежките преживявания на майката повлияват върху хормоните на стреса в организма й и оттам поставят бебето във физиологичен дистрес - сърчицето му бие по-учестено, движенията му стават по-неспокойни. Особено уязвими от страданията на майката са бебетата по време на втората половина на бременността. Ето защо подкрепата на близките и най-вече на майката на жената са от изключително значение. Помага и пренаталното общуване с бебето - възприемането му като съпреживяващо същество, визуализирането му и дори разговорите с него. Бъдете спокойни - детето в утробата си има своите дадени от природата начини да се дистанцира от проблемите на майката и  няма защо да се притеснявате, че може да му нанесете фатална вреда.

Най-добре ще е да се фокусирате върху своя

План за действие в оставащите месеци:

  • Здрав дух

Преди да пристъпите към външните действия, важно е да поработите със собствената си личност. Помислете трезво върху ситуацията и погледнете на себе си като на най-добрия си помощник. Вие носите под сърцето си възможно най-добрата мотивация да бъдете щастлива. Постарайте се да изведете тази мисъл на преден план, напомняйте си непрекъснато, че сте благословена с най-желания от всяка жена дар. Четете специализирана или художествена литература за майчинството, разговаряйте с приятелки, които вече са родители, представяйте си детето и нещата, които ще правите заедно, планирайте бъдещето си и новата роля, в която ще влезете.

  • Здраво тяло

Погрижете се да намерите добър гинеколог, който да следи бременността ви и евентуално да води раждането ви. Изберете лекар, с когото се чувствате комфортно и с когото можете да се свържете винаги когато имате необходимост.  

Не забравяйте здравословния хранителен режим, разходките и удачните спортни занимания - като например йога за бременни, която ще подготви не само тялото, но и ще укрепи духа ви. Ако нямате достъп до такъв курс на място, може да опитате сама по книга или чрез записи от интернет. 

  • Без данък обществено мнение

Вероятно ще срещнете неразбиране от мнозина, ще има повдигнати вежди и цъкане с език, натрапени съвети и дори осъдителни реплики. Не позволявайте на подобни реакции да ви влияят и не се чувствайте длъжна да се обясните на всеки. Бъдете добра със себе си и проявете здравословен непукизъм.  

 Не сте сама!

Най-важно от всичко е да разберете, че няма причини да се чувствате самотна. Огледайте се за други жени във вашето положение и ще намерите голям брой посестрими. Ако не в личния си кръг от познанства, то със сигурност в интернет форумите, посветени на родителството, лесно ще откриете подходящите групи. Освен емоционална и морална подкрепа там може да получите изключително ценни практически съвети, а и да завържете нови приятелства.

Не е нужно да проявявате излишен стоицизъм и да правите всичко сама. Бъдете открита с приятелите си, позволете им да ви подкрепят, споделете от какво имате нужда и ще видите колко помощ и обич ще получите!

Раждането и веднага след това

Много самотни бъдещи майки се притесняват кой ще бъде до тях по време на раждането и би се погрижил за правата им в болницата, ако се наложи. Обичайно най-близките от семейството са на линия, но е добре да имате и доверен приятел, който да е подготвен да се отзове, когато настъпи мигът.

Изключително добър вариант за подкрепа по време на бременността, при раждането, а и в първите дни след това е контактът с дула. Ако пък на мястото, където живеете, няма, опитайте поне да установите контакт с опитна акушерка, която да ви съветва и напътства.

Каквато и да е причината една бъдеща майка да е без партньор до себе си,  тя трябва да се настрои положително за срещата с най-важния човек за нея оттук насетне - детето й, което ще изпълни и промени завинаги нейния живот.

Съветите на юриста

Консултант: Стоян Георгиев, адвокат

Ако вие сте в положение на самотна бременна и предстои да родите детето си без присъствието на бащата до вас, вероятно си задавате въпроси, как да постъпите при попълване на документите при раждането, как трябва да оформите името на детето и да попълните графата с данните за бащата.

Много жени си мислят, че отбелязвайки „баща неизвестен", тутакси получават законови или социални привилегии като самотни майки. Трябва да знаете, че такова понятие се употребява единствено за целите на социалното подпомагане.

Преди да предприемете подобна крачка, трябва да сте наясно, че носите законова отговорност за подаване на неверни данни, а освен това и голямата етична и морална отговорност пред детето си и обществото по отношение на истината за неговия произход. Тази графа се попълва с „баща неизвестен" само ако това отговаря на фактическото положение, а не, ако няма да отглеждате детето заедно или желаете по друга причина да бъдат прекъснати връзките с бащата.

Вашите лични взаимоотношения с бащата не бива да пречат впоследствие на детето да познава другия си родител и/или другите си роднини по бащина линия. Трябва да се замислите и за житейски сценарии, в които на него може да се наложи да има контакт с баща си: при здравословни проблеми като необходимост от кръвопреливане, генетична съвместимост и др.; ако вие не сте в състояние да се грижите за него поради една или друга причина; ако детето срещне свои кръвни роднини по-нататък в живота си, а да не ги познава, и рисковете, свързани с това.

По отношение на правата ви и формалното им уреждане най-уместно е да се консултирате с адвокат, а социалните служби по местоживеене ще ви дадат информация какви права и задължения имате във връзка със статута си.

Ето и начините, по които законово се формира името на дете, за което е установен произходът само на майката:

  • собственото име на детето се избира от родителя и се съобщава писмено на длъжностното лице по гражданското състояние при съставяне на акта за раждане (съгласно чл. 12 от Закона за гражданската регистрация);
  • бащиното име се образува от собственото име на майката или неговия корен или от името на нейния баща с негово съгласие;
  • фамилното име се образува от фамилното име на майката или името на нейния баща. В случай че за бащино име се вземе името на бащата на майката, то за фамилното име се взема фамилното име на майката (съгласно чл. 15 от Закона за гражданската регистрация).

 

Автор: Теодора Атанасова