Бактериална вагиноза
Една от най-често срещаните инфекции при жените е бактериалната вагиноза.
В своята същност тя е възпаление на лигавицата на влагалището, предизвикано от нарушения киселинен баланс на средата. При здрава жена млечно-киселите бактерии (т.нар. лактобацили) са доминиращи. Именно те, отделяйки млечна киселина, поддържат повишена киселинност в тази среда и потискат развитието на патогенни микроорганизми (анаеробни бактерии). Когато обаче анаеробните бактерии започнат да се развиват по-интензивно, киселинният баланс се нарушава и като резултат от това се наблюдава инфекция.
Причини за появата на инфекцията
До момента не са изяснени всички възможни фактори, които могат да бъдат предпоставка за бактериалната вагиноза. В някои случаи тя може да се развие от собствените бактерии, а в други – да бъде провокирана от външни фактори (менструални тампони, антибиотици и др.) Установено е, че следните фактори са сред най-честите причини за нарушен киселинен баланс:
- прием на антибиотици (убиващи „добрата“ микрофлора);
- повече от един сексуален партньор;
- нов сексуален партньор;
- вътрематочна контрацепция (спирали);
- тютюнопушене;
- използване на менструални тампони;
- посещение на басейн;
- занижени хигиенни навици;
- инфектиране с друга полово-предавана инфекция.
Още една причина могат да бъдат честите вагинални промивки, тъй като те водят до намаляване броя на лактобацилите. Добрата лична хигиена е от голямо значение за превенцията на инфекцията, но прекалената грижа не просто не предотвратява инфекциите, а дори води до такива.
Една от нас
Бактериалната вагиноза може да се срещне и при момичета, които до момента не са имали сексуален контакт, тъй като инфекцията не се причислява към заболяванията, предавани по полов път. Тя се среща и при жени в напреднала възраст, но е най-характерна за жените, които са сексуално активни.
Симптомите
Понякога инфекцията не е придружена със симптоми, ето защо е трудно да бъде диагностицирана. В повечето случаи обаче се наблюдават неприятна миризма, наподобяваща рибна, най-често появяваща се след сексуален контакт; белезникаво или сивкаво течение; сърбеж и парене в областта на вагината.
Възможно е, също така, бактериалната вагиноза сама по себе си да е симптом за наличие на други заболявания на половата система.
Мерки
Лечение се налага, в случай че наличието на инфекция е потвърдено. Неглижирането може да се окаже причина за появата на други вагинални инфекции, водещи до сериозни възпаления и дори до стерилитет.
Рискове от инфекцията по време на бременността
Ако сте бременна, трябва да сте наясно, че инфекцията може да бъде опасна както за вас, така и за плода. Бактериалната вагиноза крие риск от преждевременно раждане, вследствие на спукване на околоплодните води, както и от спонтанен аборт. Би могла да доведе и до инфекция на матката и маточните тръби след раждането.
След като дадете живот, тя може да повлияе и на здравословното състояние на бебето, тъй като в своите първи дни то все още е твърде уязвимо, със слабо развита имунна система. Ето защо е редно да се консултирате с лекар при наличие на някой от споменатите симптоми.
Важно е да знаете, че още преди зачеване бихте могли да поискате да ви бъде назначено микробиологично изследване, което ще открие инфекцията, в случай че има такава. Това е препоръчително, тъй като в първите седмици от бременността се развиват органите на плода и медикаментозното лечение не се препоръчва.
Лечение
Лечението на инфекцията се назначава от лекар. Медикаментите ще ви бъдат предписани в зависимост от това дали сте бременна, или не. Антибиотиците са най-разпространената форма на лечение на инфекцията. При бременност се приемат такива, които се считат за безопасни по време на този период. Важно е да знаете, че понякога инфекцията може да се повтори и след лечение, тъй като антибиотиците оказват влияние върху анаеробните бактерии, но не възстановяват нормалния брой на лактобацилите. Именно този дисбаланс може да доведе до повторно развитие на инфекцията.
Автор: Нели Средкова
Консултант: д-р Валентин Шкодров, акушер-гинеколог
0888/732-896; v_shkodrov@abv.bg