Разделени и с деца
Някои го наричат съдба. Други – стечение на обстоятелствата, а трети – несходство в характерите. Всички те могат да бъдат обяснение за трудните взаимоотношения между родителите след раздялата.
„Между чука и наковалнята съм.“ – казва шестгодишният Андрей.
„Ако мама и тате вече не се обичат, ще спрат ли да обичат и мен?“ – пита Мария на 5 години.
„Искам да съм като другите деца.“ – тъгува петгодишната Габриела.
Как да обясним на детето защо семейството вече не живее заедно?
Много често възрастните казват на малкото дете, че не могат да живеят заедно, защото вече не се обичат. Децата до 6-7-годишна възраст приемат нещата буквално и за тях това поставя въпроси, подобни на тези на Мария.
Опит на детето
За да обясните какво се случва между вас и бившата ви половинка, може да използвате опита на детето:
„Помниш ли за какво се скарахте с Митко вчера? Той настояваше да играете с количките и да построите гаражи, а ти искаше да играете на криеница. Ти се съгласи да играете на неговата игра, но никак не ти беше приятно, нали?
Същото се случва и с възрастните. Единият иска да пътува, другият – не, единият обича реда у дома, за другия това не е важно. Възрастните са същите като децата. Не могат да се разберат, защото искат различни неща.“
Забравете егото си!
Много често детето, независимо на каква възраст е, се превръща в инструмент, оръжие за отмъщение. За да бъде наказан другия възрастен, малчуганът често става преносител на съобщения с неподходящо съдържание и е повлиян да прави неща, като например да доносничи, наблюдава и следи някои от възрастните, да чува в разговорите обиди към другия родител и т.н. Колкото повече се случва това, толкова повече страда детето. Всяко дете се ражда с потребността от приетост и свързаност и с двамата си родители. Когато е по средата, то започва да трупа гняв към възрастните, към себе си и към света. Затова помислете, преди да използвате детето за отмъщение – да ограничавате достъпа му до другия възрастен, за да предизвикате негативни емоции у него.
Не изисквайте детето да вземе страна
Детето обича и двамата си родители. Често обаче те настояват то да участва в споровете, като вземе страната или подкрепи единия от тях. Как може едно дете да вземе правилно решение в такъв случай? И въобще има ли правилно решение? Не въвличайте детето в споровете помежду ви.
Пазете топъл образа на бившия партньор
Никое дете не иска да чува, че майка му е „лоша“, или че баща му е „безотговорен“. Колкото по-добри са взаимоотношенията на двамата възрастни след раздялата, толкова по-спокойно ще бъде и детето. Ако явно – с думи, и индиректно – с поведение, отхвърляте, компрометирате или злепоставяте другия родител, детето или ще го приеме за жертва и ще се впусне да го брани, или ще го приеме и за свой собствен враг.
Дайте пример с други деца, чиито родители са разделени
Много често децата на разделените родители вярват, че са „деца еднорози“. Те са дълбоко убедени, че са изключение и само на тях се случва това. Често изпитват срам и безпокойство другите да не разберат, че семейството им не живее заедно. Ако в обкръжението на детето има и други деца, които преминават през подобна трудност, може да ги посочите като пример. Това ще успокои малчугана.
Теодора Пампулова е детски психолог, координатор на Дружеството на психолозите за гр. Пловдив и региона, създател на платформата „Детето днес“. Майка на дъщеричка Лилия.