Малките самураи - Кенгуру
  • Подобряване на концентрацията и развиване на координацията
  • Познаване на основните принципи за самозащита
  • Изграждане на дисциплина
  • Редуциране на симптомите на хиперактивност и синдром на дефицит на вниманието
  • Създаване на здравословни навици
  • Възпитаване на отборен дух и уважение
  • Повишаване на увереността и самочувствието

А какво по-добро място за практикуване на източните спортове от „школата за малки и пораснали самураи“, както наричат „Чоуа“?! Наш домакин в  спортния клуб е инструкторът Николай Коев.

Визитка

Николай Коев е роден през 1985 г. в София. Притежава 5-и дан Айкидо, 1-ви дан Джу Джицу. Дипломиран треньор по Джу Джицу от Национална спортна академия и старши инструктор на Спортен клуб „Чоуа“. Клубът е член на Българска Джу Джицу Федерация и Такемусу Айкидо Асоциация – България. Николай води занимания по Айкидо и Джу Джицу в залата на „Чоуа“ в ж.к. „Сердика“.

Николай, на какво учите малките самураи, които откриват света на бойните изкуства в „Чоуа“?

В нашия клуб „Чоуа“ провеждаме тренировки за деца, тийнейджъри и възрастни. Децата тренират в две възрастови групи (между 4 и 6 и между 7 и 12 години), като най-малките наричаме „Бейби“ група. Малчуганите, които посещават заниманията, се срещат с приказния свят на бойните изкуства. По време на тренировките те успяват да съпреживеят заниманията и принципите на древните самураи. Трениращите Айкидо и Джу Джицу наричат своя учител на японски „сенсей“. Той освен системните занимания, свързани с общоразвиващи физически упражнения и специфични за бойното изкуство техники, запознава малките с моралния кодекс на древните воини. Този кодекс с времето се превръща в опорна точка в живота на младите хора.

От каква възраст могат да започнат и нужни ли са специални физически данни?

Спортен клуб „Чоуа“ вече над 20 години работи с деца на различна възраст. Около четвъртата си година детето започва да разширява формите на взаимодействие с другите хора. Историята казва, че приблизително на тази възраст Моцарт е започнал да свири на пиано. На тези години е подходящо да се започнат занимания с бойни изкуства. Задължително е преди това родителите да се консултират с лекар.

Айкидо и Джу Джицу 

„Инструкторите от спортен клуб „Чоуа“ са обучени и имат правоспособност да преподават бойни изкуства, които са част от семейството на традиционните японски школи. Методиката на преподаване на Джу Джицу и Айкидо устоява на изпитанията на времето и продължава да носи позитиви за всеки, осмелил се да прекрачи прага на „доджо“ (мястото, на което се практикува пътят на бойните изкуства). Показателно е, че над 80% от инструкторите в клуба ни са започнали своето обучение в ранна детска възраст.“

В превод от японски „чоуа“ означава „помирение“. Какво е неговото място в ежедневието на най-малките?

По време на тренировките най-малките опознават възможностите си, преодоляват страховете и притеснението си. Увереността, която изграждат, им помага да бъдат съзнателни млади хора, способни да се радват на живота. Помирението е важна част от работата, която всеки практикуващ извършва. Приемайки трудностите за предизвикателства, трениращите бойни изкуства се стремят уверено да постигат целите си.

Детайли

„Още информация за клуба, залите и групите, читателите на списание „Кенгуру“ ще открият на нашата интернет страница – www.chowa.eu.“.

Интервю на: Ива Лалова

На снимките са деца от „Бейби“ групата в „Младост“ 2. Инструктор: Христо Рибаров – 2-ри дан.