5 грешки в сексуалното възпитание
Всички правим грешки и много често това е начинът да се научим и да продължим да се развиваме. Има и такива грешки обаче, които оставят трайна следа и една от тях е неправилният подход в сексуалното образувание на детето.
По въпросите на сексуалното възпитание дискусии от рода „не са ни учили навремето и въпреки това, израснахме нормално“ са напълно неуместни и безотговорни според специалистите, особено във времето, в което живеем в момента. И така, нека видим кои са основните препъникамъни по отношение на половото възпитание при детето.
Грешка №1. Страх и избягване.
Една от основните грешки на сексуалното възпитание е липсата на разбиране какво е то като цяло, което води след себе си страх и отричане. Сексуалното възпитание е важно за развитието на самооценката, здравето, семейството, раждането, сексуалното и репродуктивното здраве, значението на личните граници, уважението, самочувствието и познаването на физиологията на половете. Това са и мерките, които формират социално приемливо поведение в обществото.
Често родителите твърдят, че самото дете ще научи всичко, когато порасне. Това е грешка!
Децата неизбежно ще получат информация за физиологията на двата пола, но какво качество ще има тази информация? Ценностните ориентации на детето ще бъдат много по-трудни за формиране, когато то получи погрешни представи за ролята си и за интимните отношения като цяло.
Грешка №2. Не е прието да се говори за това.
Някои майки и татковци са убедени, че сексуалността е нещо срамно и вулгарно, за което определено не може да се говори с децата, поне докато не навършат пълнолетие. Човекът е сексуално същество от раждането до смъртта. Сексуалността се ражда с човек и се развива всеки ден с него. Важно е да се разбере, че тези органи не „влизат в действие“ по време на пубертета и още повече в деня, когато човек навърши 18 години. Те започват да функционират, когато бебето е още в утробата.
Днес оставянето на дете само́ със сексуално съдържание е напълно безотговорно.
Грешка #3. „Пистолет“ и „къща“
Наричането на интимните органи на детето по всякакъв начин, но не с правилните им наименования, също е грешка. Нали не измисляме синоними за ръцете или краката? Детето трябва да знае как се наричат интимните органи, тъй като това е възможност да го предпазите от сексуално насилие.
Сексуално възпитание
Хората, които могат да наранят детето и да нарушат интимните му граници, според специалистите избягват деца, които са грамотни по въпросите за половете и сексуалното общуване. Тяхната логика е проста: ако детето знае правилните имена на гениталиите, тогава в семейството има сексуално възпитание, доверие и контакт, което означава, че детето ще каже всичко на родителите си.
Грешка #4. Като пораснеш, ще разбереш
Избягването на въпросите, отговаряйки „като пораснеш, сам ще разбереш всичко“, е голяма грешка. Всеки родител е длъжен да оцени факта, че детето е дошло с въпрос при него! Пропускането на шанса да дадете правилния отговор и да поддържате близка връзка с детето е пряк начин да го отблъснете от вас. Дори да не знаете отговора, можете да благодарите за въпроса и да кажете, че наистина искате да обсъдите тази тема с него, като предложите да направите това, например, утре. И за „спечеленото“ време да намерите отговора на зададения въпрос, използвайки компетентен източник.
Грешка #5. Срам и позор
Случва се интимните въпроси в семейството да са строго забранени. И когато детето се интересува от тази тема или изучава тялото си, родителите го наказват или се подиграват. Заплахите и обидите не работят, за да насочат детето по правилния път. Много е лесно обаче да се насади негативно отношение към проблемите на пола. Запомнете, че от вас зависи какво ще е отношението на детето към противоположния пол за в бъдеще, дали ще уважава собствените си граници и границите на другите и ще има нормално поведение в семейството и към противоположния пол.
Автор: Нели Христова