Уверени навън - Кенгуру

Как да разберем дали сме облекли бебето неправилно?

Основният маркер, че бебето се чувства неудобно, е тревожността и плачът. Особено когато детето обикновено спи като ангел на чист въздух. Ако детето се гърчи, капризничи, плаче, това може да е признак или на прегряване, или на хипотермия. Понякога бебето се чувства толкова неудобно, че маха с ръце, извива гърба си, сякаш иска да излезе от количката, отказва да спи и плаче през цялото време.

За да разберете дали на бебето му е студено или горещо, следете за предупредителни знаци. По този начин ще можете да разберете кога трябва спешно да отидете до вкъщи, за да се преоблечете – или просто да свалите излишното от него.

Дали му е студено

Много майки пипат ръцете и краката на бебето, за да видят дали на новороденото му е студено, но има едно важно уточнение: трябва да проверяваме не ръцете и краката, а предмишниците и бедрата. Внимателно докоснете предмишниците и, ако е възможно, бедрата на детето с топла (!) ръка. Ако тези места са студени, това означава, че на детето му е студено. Пръстчетата на ръцете и стъпалата на крачетата не са индикатор, защото дори при лека промяна на температурата те реагират със стесняване на кръвоносните съдове, за да задържат топлината в тялото. Ако носът, бузите и брадичката на детето се зачервят, това означава най-малкото, че лицето му трябва да бъде защитено. Всичко това са признаци на начален стадий на хипотермия.

По-тревожен сигнал е бледността на кожата, която се появява след зачервяването. Бледност може да се появи и около ушите, бузите, брадичката, пръстите на ръцете или краката. Когато тези части на тялото станат не само бледи или жълтеникави, но и твърди на пипане, в този случай вече можем да говорим за измръзване.

Следете внимателно

След продължително излагане на студ върху кожата на детето могат да се появят плътни подкожни образувания в местата, където се натрупва мастна тъкан (обикновено по бузите). Това състояние се нарича студен паникулит и се дължи на факта, че мастната тъкан на децата съдържа по-големи количества наситени мазнини, които са по-податливи на втвърдяване при ниски температури. Обикновено не се изисква лечение, тъй като преминава от само себе си в рамките на няколко седмици без последствия.

Как да се предпазим от хипотермия?

Логичният отговор е да изберете правилните дрехи за вашето дете. Най-важното правило е дрехите да не ограничават детето. Трябва да има въздушна междина между слоевете дрехи, за да се запази топлината.

Запомнете: повече слоеве тънки дрехи са по-добри от един дебел пуловер.

През студения сезон се съсредоточете върху три слоя:

  • бельо: за предпочитане боди с дълъг ръкав и крачоли;
  • основни дрешки: блузка и панталон/ританки от полар или вълна;
  • отгоре: гащеризон с изолация с плътност минимум 250 г;
  • ръкавички: не слагайте ръкавици, които са твърде тесни. Колкото и да са топли, ръцете на детето ще замръзнат много бързо с такива.
  • ако ви предстои дълга разходка и навън е мразовито, не забравяйте да поставите чувалче/покривало на количката.

И дали му е горещо

Ако по време на разходка забележите капчици пот над горната устна или около очичките, очевидно на детето му е топло. Мокрите ръце и крака в гънките, гърба или по главичката след разходка също могат да бъдат признаци на прегряване. Можете да проверите това, като докоснете задната част на вратлето със суха ръка. Ако тези места са влажни, на детето му е твърде горещо.

Нашите съвети

  • Когато се приготвяте да излезете навън, първо облечете себе си, а след това облечете детето.
  • След като детето е напълно облечено, опитайте се да излезете навън възможно най-бързо. И запомнете простото правило: обличайте детето си с един слой повече, отколкото носите върху себе си.
  • Не покривайте носа и устата с шал – детето трябва да може да диша свободно. Когато то диша в шал, въздухът се овлажнява, което увеличава риска от настинка.
  • През студения сезон е достатъчно да поставите памучна шапка и качулка. Ако шапката е с поларена подплата, можете да се справите и без качулка. Избягвайте шапки, които са твърде дебели или тесни.
  • Шал – ако е необходимо, но не плътно увит около врата.

Автор: Нели Христова