У дома за първи път
Пристигането на бебето за първи път у дома след изписването му от родилния дом е вълнуващ момент за цялото семейство.
А такива на пръв поглед прости неща като смяната на пелената, къпането и почистването на пъпната раничка предизвикват много въпроси, на някои от които се постарахме да отговорим.
- Температурата в стаята на бебето трябва да бъде 20-24°C, а влажността – 50-70%.
- 4-5 пъти на ден правете 10-15-минутно проветряване на детската стая. През това време бебето трябва да бъде изведено оттам. След проветряване температурата трябва да се понижи с 2-3°C.
- В стаята, където се намира бебето, не трябва да има килими и пътеки. Книгите трябва да се поставят в шкафове със заключващи се врати, за да не се натрупва прах върху тях.
- Не поставяйте креватчето близо до електрически контакти или електрически уреди, включително близо до телевизора.
- Нищо не трябва да виси на стената над креватчето: премахнете картините и декорациите.
- Погрижете се за яркото осветление на стаята: докато е будно, детето трябва ясно да вижда предметите около себе си.
- Тъй като носните проходи при новородени са много тесни, почистването на носа от корички не трябва да става с памучни тампони. За целта можете да използвате разтвор с морска вода или навлажнен памучен фитил с бебешко олио. Фитилчето се поставя внимателно в носния проход и се завърта леко, след което се изважда. Използвайте отделен памучен тампон за всеки носов проход.
- За да измиете очичките на бебето, пригответе топла преварена вода и памучни тампони. Използвайте отделен тампон за всяко око. Очичките се почистват в посока от външния към вътрешния ъгъл.
- За да почистите ушите от ушна кал, намокрете и изцедете много добре памучен тампон в преварена вода и избършете зоната на входа на ушния канал и гънките зад ушите. Ако кожата зад ушите е прекалено суха, можете да я намажете с бебешки крем. Не използвайте клечки за уши без ограничител: те могат да наранят ушния канал на бебето.
- След всеки акт на дефекация и при смяна на пелената бебето се измива. Това трябва да се направи под течаща вода, вана или над леген. Детето се измива в посока от пубиса към дупето. Ако няма възможност за измиване под течаща вода, използвайте специални бебешки влажни кърпички.
- Първите 2-3 месеца пелената трябва да се сменя на всеки 2-3 часа, а след това, когато се напълни, тоест на всеки 3-5 часа.
- До заздравяване пъпната рана трябва да се третира два пъти на ден и след къпане.
- По-удобно е да режете ноктите на новородено, когато спи. На ръцете тази манипулация се прави на всеки 4-6 дни, на краката – веднъж на 7-9 дни, и то само със специални детски ножици със заоблени ръбове. На ръцете ноктите се изрязват в полукръг, повтаряйки формата на пръста, на краката – под права линия. Подрязаните нокти трябва да стърчат 1-2 мм над пръстите.
- Къпането на бебето със сапун или друг препарат се препоръчва не повече от 1-2 пъти седмично. Температурата на водата във ваната трябва да бъде 36-37°C.
- От момента на раждането детето се ръководи от обонянието и докосването. Докосването, поглаждането и лекият масаж имат положителен ефект върху нервната система на бебето и му помагат да се развива. Намирайки се в ръцете на мама, усещайки топлите й длани и миризмата, то изпитва удоволствие. Така започват да се формират и емоциите.
- Когато бебето навърши един месец и се научи да разглежда интересни предмети, закачете музикална играчка на разстояние 30 см над кошарката или легълцето и я включете за 10 минути, за да не се измори. Постепенно то ще се научи да не сваля очи от нея и ще се вслушва в звуците, които издава играчката.
- От първите дни наричайте бебето по име. За да може детето да слуша речта ви, трябва да говорите с него с нежен глас, спокойно. Променяйте интонацията си в зависимост от това, което казвате. Не разтягайте думите, произнасяйте ги ясно. След като свикне с комуникацията от първите дни, бебето лесно ще установи контакт в бъдеще.
- Опитайте се да се доближавате до бебето по-често. Когато сменяте пелените или се храните, кажете какво правите: „Плачеш, защото си гладен. Сега ще те нахраня, няма за какво да се тревожиш“. Благодарение на това, след като порасне и започне да разбира, детето ще се научи да изразява чувствата и емоциите си с думи.
Автор: Нели Христова