Тиха дисциплина
Сами си измислихме този термин за родителски подход.
Защото вярваме, че търпението и позитивното отношение са по-печеливши от високия тон и наказанията. Не вярвате, че малчуганът ще ви обърне внимание, ако не размахвате заплашително пръст? Позволете ни да ви убедим в противното.
Емоции и контрол
Изразяване на емоции и упражняване на контрол върху тях – на това трябва да се научат мъниците. Не успеят ли да овладеят някой от процесите, може да се стигне до трудното за елиминиране тръшкане. Ето защо е важно да не игнорирате лошото държание, а да помогнете на дребосъците да го изкоренят. Целта е постижима благодарение на:
Окуражителни думи
Заменете „Постъпи лошо!“ с:
- „Не се държа добре, но знам, че повече няма да правиш така.“
- „Всеки има трудни моменти, но ще се справим.“
- „Вярвам в теб.“
- „Ти си важен за мен.“
- „Обичам те и се гордея с теб.“
Режим
Ако всеки ден следвате определен ред, децата свикват с рутината, спокойни са и е по-малко вероятно да изпадат в нервни кризи. Графикът ги учи и на:
- отговорност
- последователност
- нови умения
Елиминиране на изкушенията
Малките човечета са любопитни и изучават заобикалящата ги среда без притеснения. Затова не е учудващо, че ги привличат забранени и опасни територии. Избегнете виковете, които неминуемо ще предизвика дързостта им, като:
- не ги изпускате от очи дори и за миг;
- обезопасите контактите;
- приберете на недостъпно място острите предмети, лекарствата, препаратите;
- премахнете предметите, които могат да глътнат или поставят в нослетата си.
Спокойствие
Златният билет към мира у дома. Колкото и да ви е трудно, опитайте се да останете невъзмутими, когато хлапето изпитва нервите ви. Това поведение ще го изненада и ще сложи край на драматичните тиради.
Добър пример
Дечицата учат най-много с наблюдение. Ето защо е важно да бъдете добър пример – когато попаднете в стресова ситуация, не викайте, не обиждайте и не хвърляйте нищо. Запазвайки самообладание, ще покажете на малките как да разрешават конфликти.
Поощряване
Всеки обича да го ценят и уважават и сладурите не са изключение. Поощрявайте ги, когато са кротки, и им казвайте колко ви е приятно да сте заедно. Това ще ги мотивира да се държат добре и няма да е необходимо да повишавате тон.
Вместо крясъци
Последствията след неприемливо държание ще накарат хлапетата да осъзнаят, че не е в техен интерес да постъпват така.
Например:
- „Днес ще ти чета приказка за по-кратко време от обикновено, след като направи сцена в магазина“.
Тези думи, казано кротко, са далеч по-въздействащи и от най-гласовитите и укорителни речи.
Кратко и ясно
За да не се налага да викате по дребосъчетата, е нужно те да знаят какво точно се очаква от тях. Можете да направите цветен списък с рисунки на задълженията им, сред които:
- Прибиране на играчките след игра.
- Сгъване на дрешките.
Хвалете ги, когато са готови, и отмятайте изпълненото.
Автор: Ива Лалова