Страбизъм е почти непознато понятие сред обикновените хора. Кривогледство обаче е широко разпространено. За съжаление хората, които имат някакъв проблем с очите са вечно осмивани и постоянно попадат в центъра на злобни изказвания по техен адрес. Ако искате да обидите някого, можете да го наречете кривоглед, също и ако просто искате да наблегнете на факта, че не е успял да види нещо, което му сочите. Хората с кривогледство не виждат нещата „криво" и изрази като „тебе гледа - мене вижда" са крайно неподходящи за тях. Офталмологът д-р Славена Стойкова отговаря на едни от най-разпространените въпроси, които тревожат младите майки относно страбизма.

Какво означава страбизъм?

Страбизмът е състояние, при което едно от очите се отклонява от общата точка на фиксация и по този начин се нарушава нормалното зрение. Най-общо се дели на паралитично и съдружно. Първото се проявява като нарушениe на очедвигателните функции, обикновено като резултат на друго заболяване - травма, съдов инцидент, тумор и пр. Съдружното се среща в детска възраст и се обуславя от фактори, които не винаги са напълно изяснени и не влияят върху нормалната подвижност на всяко око поотделно.

Отклонението на очните ябълки може да бъде навътре към носа (езотропия), навън (екзотропия), във вертикална посока (хипо -или хипертропия), може да бъде постоянно или да се проявява от време на време, явно или скрито, свързано в специфични синдроми с други очни находки.

От какво е следствие кривогледството?

Причините са различни, според типовете кривогледство. Например:

* Акомодативен страбизъм - проявява се при фокусиране на близки обекти с изкривяване към носа. Може да е свързано с далекогледство.

* Вроден страбизъм - проявява се в бебешка възраст при иначе здрави деца, без рефракционни аномалии и ограничения в подвижността на очите.

* Дивергентен страбизъм - постоянно или преходно изкривяване навън, заради намалено зрение на едното (отклоняващо се) око. Причините са офталмологични или други заболявания.

* Специални синдроми - вродени състояния с порочна инервация на мускулите и на очните придатъци.

Престоят в кувьоз на недоносено бебе може ли да бъде предпоставка за кривогледство?

Престоят в кувьоз сам по себе си НЕ е причина за страбизъм, но увреждането  на очните дъна (ретинопатия) на недоносените в по-тежка степен може да доведе до изкривяване на очните оси.

Кога най-рано може да се установи кривогледство?

При някои деца - още в началните месеци. При други то се появява и утвърждава постепенно, след като погледът започне да се задържа и фиксира продължително върху близки обекти. Ако при новородените се среща некоординирана дейност на двете очи, то след 5-6-месечна възраст липсата на симетричност на очните оси или явното кривене е патологично състояние. Тези случаи не бива да се изчакват да „израстат от самосебе си". Добре е детето да се заведе на преглед, за да се установи причината.

Какво е лечението на кривогледството?

Подходът е строго индивидуален. Зависи от типа кривогледство и причината за него. При всички положения лечението е продължително и изисква упоритост и търпение, и настойчивост, понякога в продължение и на години.

При някои деца носенето на очила и редовната им корекция е достатъчно като намеса от страна на лекарите, но при наличие на „мързеливо око" се налагат по-сложни манипулации. Ако зрението на двете очи е равностойно и няма ефект от консервативното лечение или неговите възможности са изчерпани, в някои случаи се пристъпва и към оперативна интервенция.

Кога се налага операция на очите и какво представлява тя?

Преценката е според конкретния пациент, като целта не е само козметична корекция на очите. Нашето желание е да осигурим пълноценно двуочно зрение. Понякога операцията се провежда на няколко етапа. Може да се наложи да се работи върху двете очи, не само върху изкривеното, като се извършва корекция на очедвигателните мускули - тяхната дължина, сила и място на действие.

Има ли наследствен характер страбизмът?

При някои случаи може да се открие и фамилност. Заради това съветваме родители, които са имали подобен проблем, да подхождат с повишено внимание към децата си и при най-малко съмнение да се обръщат към офталмолог.

Какъв процент от децата в България имат кривогледство?

Смята се, че честотата е между 1 и 4% при децата, като последните големи проучвания у нас са все още в ход. Установено е, че засегнатите момиченца са малко повече от момченцата. Освен това, при децата в неравностойно положение и отглежданите в институции, броят е значително по-голям.

 

Автор: Десислава Христозова
Консултант: д-р Славена Стойкова, офталмолог, УБ „Лозенец" и МЦ „Свети Пантелеймон", тел.: 070017012