Кои новообразувания на кожата на детето трябва да ни тревожат?

Кожата на малките деца е нежна и гладка. При всяко второ дете по тялото и лицето се появяват новобразования. С някои от тях то се ражда, други се появяват с течение на времето. Те могат да бъдат едва забележими, но могат да достигнат и внушителни размери.

РОДИЛНИ ПЕТНА

Защо ги има? Родилните петна или невусите представляват струпване на меланоцитите клетки, отговарящи за пигментацията на кожата. Невуси в едно или друго количество практически съществуват при всеки човек. С възрастта техният брой се увеличава (особено в периода на половото съзряване), а с приближаването на старостта, могат да намалеят.

Как изглеждат? Невусите са различни по цвят, форма и структура. В зависимост от това са обособени няколко вида родилни петна.

- Плоски, равномерно пигментирани петна. Цветът варира от тъмночервено до черно. Приличат на бенки, но са по-тъмни. Броят им не се увеличава под влиянието на слънчевите лъчи.

- Релефни петна. Цветът им варира от телесен до черен, а повърхността може да бъде гладка, покрита с косми или брадавица.

- Големи петна. Плоските петна на лицето или на тялото понякога достигат значителни размери. Преобладават цветовете червено, сиво или черно.

Какво да правите? Малките (до 10 мм) гладки петна, по принцип не представляват никаква опасност, въпреки това, ако по тялото на детето има много от тях (над 20), се постарайте да избягвате въздействието на преките слънчеви лъчи, използвайте детски слънцезащитен крем.

Големите (над 10 мм)трябва задължително да бъдат прегледани от дерматолог, който може да препоръча и допълнителна консултация с онколог, за да се увери, че родилното петно е безопасно. Големите родилни петна, особено с неравна брадавична структура, трябва да се пазят от механични наранявания и най-вече от ултравиолетовите лъчи.

Трябва ли да се премахват? Доколкото повечето родилни петна не представляват опасност, премахването им с профилактична цел е препоръчително, особено ако подтискат личността на човека, често са подложени и на механични наранявания.

Кога е необходима консултация с лекар? Необходима е бърза намеса на лекар, ако:

- Се е променил цветът или интензивността на цвета на петното.

- Невусът има асиметрична форма.

- Увеличава своите размери.

- Променя плътността си.

- Появяват се зачервяване, белене или ранички.

- Детето изпитва сърбежи в областта на петното.

Хемангиома

Това е доброкачествено съдово образувание, следствие на нарушение на съдовете в ембрионалното развитие. 40% от случаите тези изменения (обикновено с малък размер) изчезват към края на първата година на бебето, останалите налагат лечение. Това се прави в случаи на:

- Новообразуванията растат бързо.

- Заемат голяма площ.

- Разположени са в областта на главата, шията, гениталиите.

- Съпроводени са с кръвотечение.

Лекарите разполагат с богат арсенал от методи. Преди всичко при лечението на хемангиомата се използва криотерапия или лазер. Лазерът може да се прилага при всякакви форми на съдови патологии и независимо от разположението им.

БРАДАВИЦИ

Защо ги има? Причината за появата на брадавиците е човешкият папилома вирус. Заразяването протича след контакт с болен човек, дори и при контакт с повърхност, заразена от вируса.

ОБЪРНЕТЕ ВНИМАНИЕ: вирусът се развива отлично във влажна и топла среда. Затова най-вече заразяването се случва в басейни, бани в съблекални.

Как изглеждат?

- Обикновени брадавици. Твърди подутини с груба повърхност, телесен или жълтеникав цвят, диаметър от 1 до 10 мм.  Понякога в центъра на брадавицата се виждат черни точици, това са капчици кръв вътре в нея. Обикновените брадавици могат да се появят на всяко място по тялото, но най-често са разположени от горната страна на дланите и пръстите, а при децата на коленете.

- Брадавици на ходилото. Обикновено те са плоски, имат тъмна груба повърхност и са оградени от тъмна мъртва кожа. Понякога около една брадавица се появяват множество дъщерни образувания, наподобяващи мехурчета.

ОБЪРНЕТЕ ВНИМАНИЕ: Брадавиците на ходилото често се бъркат с мазоли, появили се на сгъвките на пръстите или между пръстите. Мазолите, за разлика от брадавиците имат гладка повърхност.

- Плоски брадавици. Гладки, сплескани брадавици по ходилото с телесен цвят. По форма могат да бъдат кръгли или многоъгълни. Могат да предизвикват сърбеж и възпаление на поразените участъци на кожата.

Трябва ли да се премахват? Сами по себе си брадавиците са безвредни, затова не е задължително да се отстраняват, освен това много често изчезват сами. Въпреки това, ако брадавицата е разположена на видно място или е болезнена, е хубаво да бъде премахната. Съществуват много народни средства за тази цел, от сок от лук до креда, но тези методи не са толкова безобидни, тъй като действат на принципа на „отравяне" на горния слой на кожата. Затова най-добре е да не рискувате, особено щом се отнася за здравето на детето, и да се обърнете към специалист. Съществуват няколко сигурни и безопасни начини за отстраняване на брадавиците:

- Криодеструкция - отстраняване с течен азот

- Лазеродеструкция

- Електрокоагулация

ВАЖНО:

В никакъв случай не прилагайте самолечение на брадавиците. Това може да доведе до образуването на белези.

ЗАРАЗНИ МОЛУСКИ

Как изглеждат? Безболезнени, кръгли, плътни възелчета с телесен или розов цвят, от 1 до 15 мм. При стискане се отделя бяла, кашообразна маса. Възлите могат да бъдат единични или множествени и са разположени по лицето, шията, тялото, кръста, корема. Понякога в областта на възлите се появява сърбеж.

Това е вирусно заболяване. Можете да се заразите при допир с човек, който има заболяването, от кърпа, играчка, от чаршафи, от басейн. Обривът може да изчезне спонтанно след половин година.

Ако отделянето на секрет е малко, лекарят избира механично премахване на възлите, след което ги обработва с 2-3-процентов спирт и противовирусни препарати.

В други случаи секретът се премахва с помощта на диатермокоагулация и електроток с висока честота, който разрушава тъканите на възела.

След това е необходимо да обеззаразите играчките, кърпите, чаршафите, като изпирането и изглаждането от двете страни е достатъчно.

 

Автор: Биляна Цветкова
Консултант:  д-р Красимир Митков, дерматолог в МЦ към ДКЦ „Александровска" и клиника „Персенк", дерматология и венерология, тел. 0888465029