Една от най-забавните случки за майката в първите дни от живота на нейното бебе е да наблюдава срещата с татко му. Често това се случва в деня на изписването и въпреки че днес бащите могат да споделят мига на раждането заедно с половинката си, първият им истински контакт се осъществява именно тогава, когато акушерката им подава бебето в ръцете. И точно в този момент широката усмивка преминава в паника. Гордият родител изведнъж осъзнава какво всъщност се случва - държи едно безкрайно крехко същество, изцяло зависимо от него. Прибирайки се вкъщи, със свалянето на всеки пласт дрешки ужасът расте - бебето е много по-слабичко и невинно, отколкото са си го представяли неговите създатели. Ами сега? Кой ще го вдигне от леглото, кой ще го носи, кой ще го къпе, как изобщо ще го пипнем, без да го счупим?

МОМЕНТ НА ПАНИКА

Нормално е първите грижи за бебето да бъдат придружени от безпокойство. Въпреки че не е толкова чупливо, колкото предполагате, то се нуждае от специални грижи. За правилното развитие на костно-мускулната система важна роля играе начинът, по който майката го носи. Правилата за безопасност на крехкия мъник са елементарни, но все пак няма как да ги знаете. Затова е добре да бъдете информирани и уверени в себе си, когато се окажете с бебето на ръце.

КРЕХКО СЪЗДАНИЕ

Бебето е като порцелан - изваяно до съвършенство, крехко като стръкче цвете и нежно, много нежно. В същото време то е толкова уплашено от всичко, което му се случва в първите дни, че единственото, което го успокоява е чувството за сигурност. Новороденото не може да държи стабилно главата си само и затова е важно някой да му помага. Самостоятелният контрол е завършен след навършването на 3 месеца. Бебето усеща опора под себе си, когато лежи, но когато някой го вдигне се чувства некомфортно, докато не намери нова основа. Затова гушкането и преместването трябва да става едновременно внимателно и уверено.

КАК ДА ГО ВДИГНЕТЕ НА РЪЦЕ

На първо място - никога не вдигайте бебето за ръчичките. Внимателно пъхнете и двете си длани под гръбчето, като с пръстите придържате врата и главата на мъничето. Задръжте ръцете си така за няколко секунди и чак тогава го вдигнете. Ако е легнало по корем, поставете едната си длан под гърдичките, като палецът и показалецът на едната подпират брадичката и шията, а с другата прикрепяйте гръбчето. Когато повдигате бебето, навеждайте се към него и се изправяйте заедно, за да съкратите престоя му във въздуха, което му създава дискомфорт.

СЪВЕТ НА ПЕДИАТЪРА

Не носете на ръце новороденото без причина. То има нужда да свикне с обстановката. Ако му създадете условия, в които усеща, че леглото не е неприветливо място, че гушкането в мама става по време на хранене и къпане, бебето ще се чувства добре и няма да си създаде представа, че само родителската прегръдка е сигурно убежище за него.

КАК ДА ГО НОСИТЕ

Правилната техника за носене е не само да преместите бебето от едно място на друго без да го увредите, но и да му създадете комфорт, докато го държите. Ако то е новородено, използвайте класическата поза като обхванете телцето му по цялата дължина. Едната ръка е под гръбчето, като лакътят подпира главичката. Другата поддържа крачетата. Не носете бебето на една ръка, въпреки че това ви спестява време в изпълнението на домакинските задължения.

Много е важно да съобразите възрастта на бебето с начина на носене. По-голямото дете става по-подвижно и стабилно и съответно вие можете да разнообразявате позите на носене.

КЛАСИЧЕСКА
Най-подходящата поза за новородени. Бебето лежи изцяло върху ръцете ви и има три опори - вратлето, гърбът и тазът.

ПРЕД ГЪРДИТЕ
Този начин е удобен, когато сте полулегнала. Бебето изцяло лежи върху гърдите ви, като го придържате с ръце отпред. Не оставяйте детето до 6 месеца да се огъва напред и да «виси» на ръката ви.

ПО КОРЕМ
Бебето е разположено изцяло върху ръката ви, като го придържате върху гръбчето с другата. Тази поза може да се използва за люлеене или смяна на положението, не и за продължително гушкане.

СТЪЛБЧЕ
Бебето е изправено с лице към вас, а вие го държите с двете си ръце през гърдичките. Много е важно да придържате главичката с показалците си.

НА РАМО
Бебето се поставя на гърдите, като главичката му гледа през рамото ви. С едната ръка придържате гръбчето, а с другата - главичката. В никакъв случай не поставяйте бебето да седи продължително в дланта ви - поне до стабилното му самостоятелно сядане (около 6-ия месец).

НА ХЪЛБОК
Слагате бебето на хълбок, като двете крачета обхващат пояса отпред и отзад. Важно е страните да се сменят и задължително бебето да е навършило поне 3 месеца, когато може да държи самостоятелно главата си.

СЪВЕТ НА ПЕДИАТЪРА

Можете да държите бебето с една ръка, само когато му правите тоалет под течаща вода. Захватът е тип «вилица» - палецът се поставя под едната мишница, а втората попада между втория и третия пръст, дланта подкрепя гърдичките. Може с вашата брадичка да подпирате главичката му за повече сигурност.

А СЕГА ГО ПОСТАВЕТЕ ОБРАТНО

Оставете мъничето в легълцето или количката също толкова уверено, без да бързате веднага да приберете ръцете си. Ако бебето е заспало, наклонете се към леглото заедно с него и го поставете внимателно. Нека бебето усети опората и тогава леко извадете длани изпод телцето му.

СЪВЕТ НА ПЕДИАТЪРА

Не «стимулирайте» бебето да подскача в скута ви. Не го подхвърляйте във въздуха, дори и да има добър контрол на главичката си. Въпреки привидното му удоволствие, силният смях често е израз на страх и несигурност. Всяко движение или положение, несъответстващо на физиологичните му възможности крият риск от увреда на опорно-двигателния апарат или нервната система.

ПО ВРЕМЕ НА КЪРМЕНЕ

Добре е бебето да се постави така, че да не изкривява никоя част от тялото си. Телцето му трябва да е разположено под лек наклон (около 30 градуса), като главичката да е извита назад, за да не се запушва нослето. Ако суче активно и не се опитва да смени позата си, означава, че е поставено правилно.

СЛЕД ОБИЛЕН ОБЯД

Всяка майка знае, че бебето трябва да се оригне. Полюшването, друсането и потупването по гърба не са подходящи, тъй като му създават дискомфорт. Поставете мъничето изправено на рамото ви с лице към вас. Наведете се встрани до достигане на хоризонтално положение на тялото му, като го държите с двете си ръце. Изправете се. Можете да повторите няколко пъти движението. Когато го изправите, погалете гръбчето му с кръгови движения.

ПОМОЩНИ МАТЕРИАЛИ

Днес модата „повелява" връщане към миналото. В носенето на бебето тя се изразява с поставянето му в слинг или кенгуру. Някои майки считат, че то се чувства по-сигурно и спокойно близо до сърцето на неговата създателка. Педиатрите съветват обаче помощните средства да се ползват само за кратки разходки и облекчаване на ежедневието на майката или при невъзможност да се осигури на детето креватче или количка. По-сигурният вариант за бебето е кенгуру, поради наличието на твърда подпора, осигуряваща механична защита при посещения на по-оживени места.

 

Автор: Десислава Христозова
Консултант: д-р Десислава Христова, педиатър - б-ца „Лозенец"-София, тел.: 0899147438