Погледни ме, бебчо
На пръв поглед очите на бебето по нищо не се различават от тези на възрастния човек. Тъй като зрителната система започва да се развива активно едва след раждането на бебето, в началото тя значително изостава от другите сетива.
След няколко седмици обаче ситуацията се променя в друга посока и ето как става това.
Как изглеждат очите на бебето?
Външната обвивка на окото се състои от непрозрачна бяла склера и изпъкнала прозрачна роговица. Склерата е тънка и синкава, а роговицата – прозрачна и лъскава, понякога дори матова в първите дни от живота.
Зад роговицата се намира ирисът, който определя цвета на очите (при повечето бебета той е синкаво-сив). В центъра на ириса е зеницата, отворът, през който светлината навлиза във фоторецепторите. Зениците на новороденото са тесни и реагират на светлината по-бавно.
Конюнктивата е съединителна обвивка, която покрива задната повърхност на клепачите и предната повърхност на склерата към роговицата. Конюнктивата при бебето е тънка и нежна, а съдовете в нея почти не се виждат.
Тъй като мускулите на клепачите са слабо развити, очите не се отварят напълно и по време на сън невинаги са плътно затворени. За разлика от възрастните, бебетата мигат рядко (2-3 пъти в минута, докато при възрастните това става по 8-12 пъти).
Тъй като слъзната жлеза започва да работи активно на 1-1,5 месеца, до този момент бебетата „плачат“ без сълзи.
Вероятни проблеми
Конюнктивит – възпаление на конюнктивата, причинено от бактерии. Светлината може да дразни детето, а очичките сълзят и отделят гной. Лечението е с антибиотични капки и се назначава от лекар.
Дакриоцистит – възпаление на слъзния сак. Заболяването е подобно на конюнктивита, но ако натиснете областта на слъзния сак, количеството на гной ще се увеличи. Заболяването се лекува с антибактериални капки, назначени от лекар, масаж в областта на слъзния сак, а при липса на ефект – чрез поставяне на сонда и промиване на слъзните пътища.
Страбизъм (кривогледство). До 4 месеца бебето може да има физиологичен страбизъм. В случай обаче, че и след тази възраст забележите подобни прояви, трябва да се консултирате с лекар – офталмолог.
Автор: Нели Христова
Консултант:
Д-р Мариела Облашка е офталмолог в МЦ „Д-р Хайвазов“.
Тел.: 02/87-57-111