Първият „Ден-Ден“
Пърият рожден ден на детето ви е магия. Събитие, трудно сравнимо като емоция дори с абитуриентския бал. Защото безпомощното малко човече, за което сте брали страх 9 месеца в корема и още 12 - в ръцете ви - е вече на крака! То се усмихва, казва първите си
Пърият рожден ден на детето ви е магия. Събитие, трудно сравнимо като емоция дори с абитуриентския бал. Защото безпомощното малко човече, за което сте брали страх 9 месеца в корема и още 12 - в ръцете ви - е вече на крака! То се усмихва, казва първите си думички и посреща гостите на своя първи рожден ден. Да ви е честито!
„Отпразнувахме първия си рожден ден вкъщи. Купих много балони и украси, шапки, нослета, картонени чинийки и чашки с детски мотиви. Подредих две маси - една за децата и една за родителите, а детската стая беше място за игра. Мога да кажа, че стана наистина хубав рожден ден!" Косара, 24 г.
ПОКАНИТЕ - Ако искате да сте оригинални, не купувайте готови! Снабдете се с картинки на любими детски герои, цветен картон, гланцова хартия и панделка, с които да направите свои картички. Измислете оригинален текст на поканата. Може и да е откъс от популярно детско стихче. Друг находчив вариант е на картон да отпечатвате крачето или ръчичката на рожденика. „Гарнирайте" по желание и надпишете. Вместо отпечатък, можете да залепите снимка на детето ви, до която на гланцова хартия да напишете поканата. Или да изпринтирате изображения на торта с една свещичка и да я изрежете, като добавите текста „Да духнем заедно първата свещичка на (Марти)!" По-сложно е да измайсторите покана тип комикс - с весели картинки, подредени в история - може и със снимки на Малчо - та нали той е главният герой на празника! Лично на мен най-много ми допада вариант, който чух наскоро - написвате поканата за рождения ден на листче, навивате го на руло - като късметче, и го пъхате в балон. За да научат подробностите, поканените трябва лично да спукат балона... Някои находчиви родители пък правят друго: надуват балон, написват върху него поканата с флумастер и след това го изпускат. За да научат кога и къде е партито, децата трябва отново да надуят балона.
СПОМЕННИК - Капсула на времето за отваряне на 16 или 18 рожден ден
Пригответе специална кутия, в която да складирате:
- Голям картон, на който всички гости оставят своите пожелания за рожденика, а най-малките - отпечатъци от ръчичките или крачетата.
- Подходяща тетрадка с дебели корици, в която на отделна страница се описва всеки рожден ден на детето. Родителите пишат кратко разказче за най-важното, което се е случило в живота му през изминалата година.
- В отделна тетрадка се залепват по-интересните заглавия от вестниците в деня, когато Малчо е роден. Това се прави за всеки негов рожден ден, като се залепва и негова снимка.
Кутията се отваря на 16-ия или 18-ия рожден ден, когато може да се гледат и събраните видеозаписи.
ПАРТИ-КЛУБЪТ
„Вкъщи е тясно за много хора, а исках и възрастните да не тичат след децата, затова направихме рождения ден в детски център. Страхотно е - не готвиш нищо, не пренареждаш къщата, за да могат децата да се веселят на воля, не миеш и чистиш след партито. Просто отиваш 15 минути по-рано, като на гости, и нямаш грижи за нищо. След това възрастните сядате на хапване и пийване, а децата ги занимават и надзирават. Никой не е тичал след детето си, от прозореца се чуваха детски песнички, игри и викове на пързалката. Два часа и половина и всички са доволни." Ирина, 35 г.
КАК С МИНИМУМ УСИЛИЯ ДА ПОСТИГНЕМ МАКСИМУМ ЗАБАВЛЕНИЕ?
Това очевидно става в детските парти клубове, където плащате, за да нямате грижи по рождения ден. Когато детето е още съвсем малко обаче, често организацията и провеждането на купона е „въпрос на чест" за младата майка. Тя иска сама да доизкусури всички детайли. Най-важно в този случай е нещата да се планират издалеч. Ако тържеството не се провежда в парти клуб, вариантите са няколко:
У ДОМА
Тук всички знаем минусите и плюсовете - това, че пространството обикновено не е достатъчно, за да побере всички, които бихте желали да поканите. Също и леко стихийният характер на тържеството. При добра организация и изобретателност от ваша страна обаче, можете да постигнете забележителни резултати. Отделете малките в детската стаичка. В хола пригответе 2 различни маси - за възрастните и за децата. Не правете пуканки и изобщо храни, с които най-малките могат да се задавят. Детската масичка може да е сервирана с пластмасови прибори за еднократна употреба. Вкусни хапки, забавно гарнирани плодчета и зеленчуци, домашни сокчета, курабии и соленки, поръсени с цветни захарни пръчици. Разбира се, за родителите менюто ще е „по-опасно" от детското - с различни видове пикантни мезета и алкохол. Не поднасяйте специални „манжди" и засукани ястия. Трапезата трябва да е по-скоро тип шведска маса, с големи плата с мезета и салати. Добра идея е да впрегнете бабите „да извъртят" по една баница - сладка и солена, които ще разнообразят менюто. Напоследък много пицарии, заведения за хранене и дори хранителни магазини предлагат кетъринг. Ако обаче сте решили сами да направите рождения ден на детето, надали този вариант ще ви привлече. И все пак, ако искате да ви остане енергия да се погрижите за останалата част от празника - забавленията, поръчайте храната отвън!
„Моят син Боян преди месец стана на 1 годинка. Празнувахме така: първо с роднини - най-близките, а след 3 дни организирахме парти в детски клуб. Беше страхотно и на двете празненства и той разбира се получи много подаръци." Ивета, 28 г.
„Какво да приготвя за родителите? На децата торта и сандвичи ще е достатъчно ли? Как ще намеря чехли за всички? С обувките ли да ги пусна - и да вдигна килимите?" Мариана, 26 г.
Колкото до тортата - и тук майките се разделят на 2, даже 3 групи. Първите желаят най-представителната, поръчана навън торта - с всички възможни екстри: петлета, мечета, черешки, кукли Барби и прочее „излишности". Други са по-практични и взимат просто вкусна торта от супермаркета, която доукрасяват у дома. Трети държат непременно да изявят кулинарните си умения. Дано поне осъзнават, че детето е все още твърде малко, за да се впечатли от тортата. Очевидно тя е демонстрация на престиж - или умения, за да се очароват силно... възрастните гости.
Постарайте се да осигурите приятен музикален фон - любими детски песнички, но също и златни стари шлагери, обичани от всички възрасти.
„Никога не съм вярвала, че ще се чувствам така щастлива между крещящи и тичащи деца, които искат да си играят, да пият сокчета и да ядат торта. Е, и това се случи. Първият рожден ден на детето ти може да се окаже много вълнуващ." Росица, 32 г.
РОЖДЕН ДЕН - ТИП ПИКНИК
Вилата, поляната край реката, басейнът, дори паркът могат да се превърнат в най-подходящата сцена за рождения ден на вашето дете - ако то е родено през топлите месеци на годината. Преди да планирате събитието, направете справка за времето през този ден. Не рискувайте да „изнасяте" рождения ден на поляната или край басейна, ако прогнозата е за дъжд с гръмотевици. Ако обаче има опасност само от леки превалявания, не се отказвайте! Рожденият ден на открито е най-запомнящ се и весел за децата. Направете празненството до място, където можете да се скриете, ако завали - при голяма беседка, край заведение, заслон в планината и пр. Ако пък разполагате с вила, единствената ви грижа е как да превозите гостите до нея. Ангажиментът ви ще е главно към по-възрастните, защото семейните приятели с деца най-често разполагат със свои автомобили.
Но не винаги нещата с планирането на рождения ден са така лесни, както изглежда на пръв поглед - или на пръв прочит... Освен с всичко останало, ще трябва да се съобразявате и с възрастта на гостите. Някои от по-малките деца вероятно ще са с режим на спане. Дори рожденикът може да пропусне първия (или последния) час от тържеството си, ако съвпадне с обичайното му време за сън. Да споменаваме ли бабите и дядовците, които дори имат по-устойчиви навици за спане и от внуците си? Както се казва, жанрът е безмилостно жесток! Затова премислете часа на събитието. Времето сутрин, около 10 часа, е приемливо за всички възрасти. Към обяд - 12-13 часа, всички могат да се разпръснат доволни обратно по „базовите си лагери". От друга страна, ако държите рожденият ден да се празнува на точната дата, а тя тази година е в делничен ден, очевидно предиобедът не е подходящ. Най-добрият вариант в този случай е времето след 16.30 ч. - за да може и работещите ви приятели да се включат. Така отново ще имате 2-3 часа за купона.
„Като по-мързеливичка украсявам детските партита с балони - купуваш една шепа, духаш до припадане (или докато ти се схванат бузите) и завързваш из къщата, на външната врата, около масата. Става бързо, шарено, а и когато купонът понапредне настава голяма пукотевица!" Миряна, 25 г.
ИСТОРИЯТА
Празнуването на рождения ден е с дълга история. В езическите общества се вярвало, че зли духове посещават човека в деня на раждането му. За да го предпазят, близките го обграждали и забавлявали, като вдигали достатъчно шум, че злите сили да стоят надалеч (или поне да се срамуват в ъгъла). В тези прастари времена обичай да се носят подаръци не е имало и гостите идвали само със своите добри пожелания. Едва по-късно започнали да поднасят цветя. Исторически сведения за чествания на рождени дни има само за крале, аристократи и други високопоставени личности. Обикновените хора, още по-малко децата, не празнували. Днес рожденият ден е най-важният личен празник през годината. Близките шумно обграждат рожденика - но не за да го пазят от зли духове, а за да му покажат: „С теб сме, обичаме те!"
Автор: Надя Йончева