На кого прилича?
Цветът на очите и трапчинката са само началото - комбинацията от гени - морето, в което може да потъне вашето бебе, може да даде уникален образ и форма на всяка част от неговото тяло. Всичко зависи как ще се комбинират гените.
Цветът на очите и трапчинката са само началото - комбинацията от гени - морето, в което може да потъне вашето бебе, може да даде уникален образ и форма на всяка част от неговото тяло. Всичко зависи как ще се комбинират гените.
Най-накрая ви се е родило дете. Първата мисъл, която ви минава през главата, след като го видите за първи път, е на кого прилича. Моменти като този са повече от проникновени. Виждайки себе си и своя съпруг в лицето на вашето бебче, вие се чувствате като истинско семейство. Унаследяването стига много по-далеч от оттенъка на очите и косата: гените могат да предопределят персоналната идентичност, например да си лидер. Въпреки предположенията на генетиците, нашето разбиране за това как гените и околната среда ще си взаимодействат е далече от предполагаемото. Много така наречени „индивидуални черти" са наследствени. И все пак, гените са само едно от условията за това на кого ще прилича детето.
Всеки родител се надява да е предал на поколението си своите най-добри качества - красота, интелигентност, дарби... А отрицателните - кой знае откъде идват...
Всъщност, какво става в момента на свързване на яйцеклетката със сперматозоида? Всяка от тях предава на бъдещото същество половината от наследствения материал - хромозомите и гените, носени от тях. Всяка клетка в организма съдържа 23 чифта хромозоми, изградени от хиляди гени. Това са носителите на плана, по който ще се оформя детето - неговият външен вид, характер и качества. Всеки индивид е неповторим, защото носи генетичен материал, унаследен не само от неговите родители, но и от предците, живели преди стотици и хиляди години, през които техните хромозоми са се смесвали в неизброими комбинации.
Въпреки че е определен генетично (по наследство), външният вид на детето силно се влияе от мимиката, жестовете и походката на обкръжаващите го.
Огледален образ
Лесно е да откриете сходни черти в своето дете. Комбинацията от генетичен материал може да е смесица и от двамата родители, т. е. малкото момиченце да е взело косата и формата на лицето на мама, но проницателните кафяви очи на татко.
Общи принципи при наследяването
Накратко, всеки признак на организма (цвят на косата, очи, кръвна група, резус - фактор) се кодира от два гена. Реалното количеството гени, които определят признака, са значително повече. Единият ген детето получава от майката, другият - от бащата.
В генетиката се различават доминантни и рецесивни гени. Доминантният ген се обозначава с главна буква от латинската азбука и в негово присъствие рецесивният ген, по правило, не проявява свойствата си. Рецесивният ген се обозначава с малка буква от латинската азбука. Ако за някой признак организмът съдържа два еднакви гена (два рецесивни или два доминантни), то той се нарича хомозиготен по дадения признак. Ако организмът съдържа един доминантен и един рецесивен ген, той се нарича хетерозиготен по дадения признак и при това се проявяват тези свойства на признака, които кодира доминантният геном.
Пример:
А - доминантен ген, определящ кафяв цвят на очите
а - рецесивен ген, определящ син цвят на очите
Възможни варианти на генотипа:
АА - хомозиготен, кафяви очи
Аа - хетерозиготен, кафяви очи
aа - хомозиготен, сини очи
Пример 1:
жена АА - хомозиготна, кафяви очи и двата гена са доминантни
мъж аа - хомозиготен, сини очи и двата гена са рецесивни
При образуването на половите клетки (яйцеклетка и сперматозоид) във всяка полова клетка (гамета) идва по един ген, т. е. в конкретния случай женският организъм образува две гамети, съдържащи по един доминантен ген, а мъжкият организъм - две гамети, съдържащи по един рецесивен ген. При сливането на половите клетки зародишът получава за дадения признак един майчин и един бащин ген.
жена АА + мъж аа
Гамети: А А а а
Дете: Аа Аа Аа Аа
По този начин, в дадената ситуация 100% от децата ще имат кафяви очи и ще са хетерозиготни по този признак.
Пример 2:
жена Аа - хетерозиготна, кафяви очи
мъж Аа - хетерозиготен, кафяви очи
жена Аа + мъж Аа
гамети: А а А а
дете: АА , Аа, Аа, аа
В този случай вероятността при раждането на детето е: 25% с кафяви очи (хомозиготно), 50% с кафяви очи хетерозиготно, 25% сини очи (хомозиготно).
Пример 3:
жена Аа - хетерозиготна, кафяви очи
мъж аа - хомозиготен, сини очи
Жена Аа + мъж аа
Гамети: А а а а
Дете: Аа , Аа, аа , аа
В този случай 50% от децата имат кафяви очи и се явяват хетерозиготни и 50% имат сини очи (хомозиготни).
Не са редки случаите, когато двамата родители са със сини очи, а детето е с кафяви. Това е така, защото в рода на единия има член от семейството, който е с кафяви очи.
Повечето наследствени черти са резултат от комбинацията на много гени, по-рядко на един единствен. Да вземем, например цвета на косата: ако бащата е носител на доминиращия ген за кафява коса, а майката - на рецесивния ген за руса, всичките им деца трябва да имат кафява коса. Но някои от техните внуци е възможно да бъдат руси. Причината: децата наследяват и двата набора от гени (и за кафява коса, и за руса), които в последствие могат да се комбинират с „руси" гени от бъдещия партньор, за да се проявят. Но не обвинявайте пощальона, ако вашето дете е с огнено червена коса!
Взаимодействието между гените може да доведе до появата на най-неочаквани черти. И ако вашият син загуби косата си прекалено рано, той може да посочи всеки от вас като виновник (тъй като за плешивостта не винаги е „виновен" генетичният материал на бащата).
Дори децата ви да не са точно ваши копия, те могат да имат поразителни сходства с вас. Установено е, че членовете на едно семейство имат сходни изражения на лицето, когато са щастливи, тъжни, ядосани и т. н. Това явление не се обяснява с факта, че децата копират или избират реакциите си чрез наблюдение, тъй като в семейство със сляп наследник, например през 80% от времето той прави същите гримаси като родителите си.
В някои случаи една генетична наследственост може да бъде свързана с друга. Проверете „лошотията" на главата на вашето дете, ако е по часовниковата стрелка, има 50% възможност да бъде левичар или да си служи еднакво добре и с двете ръце. Което доказва, че тези умения зависят от един и същи ген.
Допълнителна индивидуалност
Учените имат малки съмнения доколко гените могат да влияят на характера на децата, но до каква степен това се случва все още е мистерия. Според данните от проучване на специалисти почти всички психологични черти се дължат на гените. Освен това близнаците често имат сходни идентичности, дори и ако са отгледани разделени.
На гените дължим предпочитанията си към определени цветове и храни. Деца, които притежават ген за вкус, асоцииран с горчиво, по-рядко си избират за любима напитка млякото или водата, а предпочитат сладките напитки и зърнените храни.
Почти винаги съществува зависимост между гените и околната среда. Музикалният талант е класически пример за това. Музикалният слух се наследява, но за да бъде усъвършенстван, има нужда от подходяща среда, а в случая това е урокът по музика. Което означава, че дори и надареното дете има нужда от подходящи условия, за да се развие.
Средната стойност на коефициента на интелигентност се е повишил през последните 50 години, благодарение на промените в обучението, а именно ранното детско обучение, но не и защото сме природно по-умни. Интелигентността във фамилиите може да се дължи отчасти на факта, че умните родители могат да осигурят по-качествена среда на обучение, купувайки на наследниците си повече книги и осигурявайки им по-добри условия за развитие. Установено е, че първородното дете е с по-висок коефициент на интелигентност от по-малките, защото вниманието на родителите е било съсредоточено единствено към него.
Почти всички таланти и заложби трябва да бъдат упражнявани. Дори и вашето дете да има генетична заложба да стане велик спортист, то трябва да положи усилия, за да достигне тази величина, тъй като средата, в която живее, може да окаже влияние върху генетичното наследство. Храните, които ядете, могат да повлияят на гена, отговарящ за ръста. Околната среда също е от голямо значение за развитието на детето в ранното детство. Например, на вашето бъдещо дете може да е заложено генетично да е с висок коефициент на интелигентност, но ако по време на бременността консумирате алкохол, този коефициент може да се понижи.
Понякога нашите деца наследяват черти и нрави, които не сме желали да им предадем, но това е следствие на съвместното ни съжителство.
Предсказване на здравословни проблеми
Всички знаем, че ако имаме здравни проблеми в историята на семейството, подлагаме детето на голям риск. Близо две трети от болестите се предават по наследство и това звучи почти като присъда, която не може да се обжалва.
Организмът на човека, състоянието на всички органи и тъкани, особеностите на психичното му състояние, способността му да се съпротивлява на вредното въздействие на външната среда - всичко това се определя от сложния апарат на наследствеността, съхранен във всяка клетка.
Наследствените структури в клетъчното ядро са хромозомите и гените, от които е съставено. Във всяка клетка има 46 хромозома, а количеството на гените е стотици хиляди.
Всеки ген определя някакъв признак (цвета на косите, формата на носа, характера).
Понякога в строежа на гените възникват нарушения, известни като „мутации". В резултат на това мутиране в организма се синтезира дефектен белтък, който не може да изпълнява функциите си.
Всички тези патологии могат да се предават от поколение на поколение, през поколение или да останат скрити в продължение на много години - през три - четири и повече поколения. Но всяко семейство е застрашено от вероятността да роди дете с наследствена патология. При това тя въобще не зависи от това дали родителите са били здрави или не.
Има три групи наследствени заболявания:
- Мутиране на един единствен ген в организма
- Изменение на хромозомите
- Вредни условия при генетична предразположеност
Учените отдавна са доказали генетичното наследство, което е причина за възникването на астма, язва на стомаха, епилепсия, различни видове рак, захарен диабет и др.
Съществуват около 3 хил. наследствени заболявания. Най-тежки сред тях са:
- Синдром на Даун;
- Фенилкетонурия;
- Патология на щитовидната жлеза;
- Хемофилия;
- Мускулна дистрофия;
- Олигофрения;
- Нарушения в половото развитие;
- Всички наследствени заболявания са около 3000.
Автор: Биляна Цветкова
април 2025
