КОГА ДА КУПИТЕ ПЪРВАТА КНИЖКА?

1 Месец. Още сега може да подарите първата книжка на бебето. Тази книжка малко прилича на истинска, но служи за източник на знание. Книжката-играчка, с ярки и контрастни картинки, се държи на 50 см разстояние от очите на мъника и без проблем ще се превърне в любима играчка.

4-6 Месеца. Най-подходящото време да предложите текстилна книжка. Обърнете внимание да е изработена от безопасни материали, тъй като бебето ще слага в устата страниците й. Неприятната миризма е признак за некачествени оцветители. Вторият важен момент е всички дребни детайли - копчета, огледалца и др. да са много добре зашити.

7-12 Месеца. Наред са обемните книжки - 3D, пълни с различни играчки или персонажи. Обърнете внимание на дебелината на страниците и подвижните елементи. Те трябва да са от подсилен картон, който трудно се къса. Също така не забравяйте за пластмасовите книжки за баня, те не попиват, картинките не се изтриват, а също и издават звуци.

12-18 Месеца. Разнообразието от книжки-играчки става все по-голямо, като дават възможност на малкия изследовател да научи за всичко, което го заобикаля. Важното е на всяка страница да има само едно изображение, с описание - желателно една дума. Това помага на мъника да учи да говори и да разпознава предметите.

1,5 -2 Години. Идва моментът за различните стихчета, песнички и загадки. Първите книжки трябва да са по-лесни, ясни, с картонени страници, които са удобни за разлистване.

Не е игра

Хубаво е да научите детето, че преди всичко книжката не е играчка. Тя обучава и изисква сериозно отношение към себе си. Затова не прекалявайте с книжките-играчки, мъникът трябва да има в библиотеката си и класически детски книжки с текстове. Някои психолози дори съветват четенето и играта да се разделят като процеси.

КОГА ДА СЕ НАУЧИ ДА ЧЕТЕ?

Детето може да усвои първите букви още на две-годишна възраст. Може да купите азбука за най-малките, където всяка буква е илюстрирана с картинка. Но, за да възпитате малък гений, само буквите не са достатъчни.

Книжките пъзели помагат на мъника да усвоява значенията на думите, например "голям-малък", "ниско-високо". Това е най-добрият метод за развитие на съобразителност, наблюдателност и логично мислене. Страниците на този тип книжки могат да се сглобяват в една обща картина.

Книжките с лепенки са любимо развлечение за децата над 2,5-3 години. Детето не само мисли логично, но и развива пръстите си, което спомага за по-нататъшното обучаване при писане.

Книжките за оцветяване са предназначени за особен вид творчество. Оцветяването развива фантазията, учи на прецизност и внимание. В по-ранна възраст не се препоръчват фулмастри и пастели. По-добре използвайте моливи.

Музикалните и говорещи книжки също обучават. В зависимост от сложността те могат да пеят лесни песнички или да озвучават нарисуваните предмети, а също така и да разговарят с младия читател.

Книжките за изрязване присъстват в голямо разнообразие. Обикновено вътре има нарисувани кукли с принадлежности, които се изрязват. Хартиените персонажи са идеални за разиграването на театрална постановка съвместно с детето.

НЕ САМО ПОЛЗА

Сред книжките за „най-малките" се срещат понякога такива с нереалистични персонажи. Децата възприемат съдържанието буквално. Затова, когато прочете приказка за розов слон, после е трудно да обясните, че в природата не се срещат такива.

Правила на страниците. Зрението на детето изисква редовете да минават през цялата страница. Четенето на текст, подреден в колонки изисква по-големи усилия и бързо уморява.

Размерът има значение. Книжките за деца трябва да са удобни и да могат да се прибират в чанта. Прекалено малките формати, обаче, нарушават правилното развитие на очите и ръцете, тъй като изискват взиране. Колкото по-малко е детето, толкова по-голяма трябва да е книжката, толкова по-лесни и схематични трябва да са картинките.

Големина на шрифта. Колкото по-малко е детето, толкова по-едър е шрифтът.

Цвят и контраст. Текстът не трябва да е върху картинките, особено ако са пъстри и ярки. Желателно е да върви под илюстрациите, а не над тях. Също така не се препоръчват бели букви на тъмен фон. Разноцветните и неконтрастни букви натоварват детските очи.

Алергия. Книжната прах е много вредна и често предизвиква алергия, защото в нея има олово, което е ингредиент на печатарското мастило. Затова и в детската стая не трябва да се слага библиотека.

Вредни вещества. Освен оловото книжката може да съдържа и диоксин. Интересното е, че при скъпите издания, които са напечатани на гланцирана хартия, концентрацията на това опасно вещество е по-висока. Най-безопасни са книжките, напечатани на офсет на екологичночиста хартия.

 

Автор: Биляна Цветкова