Игри за развитие на цветовъзприятието
Способността за различаване на цветовете се появява постепенно у новороденото и се усъвършенства с всеки месец. А правилно подбраните играчки и развиващите занимания му помагат да се научи да вижда цялото многообразие на палитрата в обкръжаващия свят.
Способността за различаване на цветовете се появява постепенно у новороденото и се усъвършенства с всеки месец. А правилно подбраните играчки и развиващите занимания му помагат да се научи да вижда цялото многообразие на палитрата в обкръжаващия свят.
1-3 месец
Първоначално зрителните усещания на децата са размити. Новородените различават само светло от тъмно, черно от бяло. Някъде към края на първия месец възприятията за цветовата палитра постепенно се разширяват. Първите наситени цветове, които започват да отделят от гамата са червеното и жълтото. Затова за тази възраст са препоръчителни играчки с тези цветове.
Черно-бели рисунки. Ако вземете под внимание тази особеност на новороденото, че реагира и възприема черно-белите тонове, може да я използвате за стимулиране на зрителните му усещания. Нарисувайте на бял лист широки черни черти. Когато детето бодърства, му покажете тази рисунка и ще забележите как задържа блуждаещия си поглед върху картинката. Черно-белите орнаменти може да се променят, например да направите на черен фон бели квадрати, на бял фон черни кръгове, правоъгълници и други фигури.
Балони. Разпръснете в дома си няколко ярки балона. Вземете детето на ръце и го приближете към някой от тях. Духнете леко към него, така че да се раздвижи. Мъникът като омагьосан ще го следи с поглед. Това упражнение не е само за запознаване на бебчето с цветовете, но и способства за формирането на устойчиво внимание, тренира умението за задържане на главата.
Разглеждаме картинки. Сложете над креватчето ярки картинки или апликации от цветна хартия. Децата по-добре възприемат предметите с овални форми. Затова илюстрациите е добре да са, например, червена пеперуда, слонче, цвете с разноцветни венчелистчета. Едновременно с развитието на цветовото възприятие мъникът тренира и зрението, учи се да задържа поглед върху един предмет, формира се устойчивост на вниманието.
3-6 месец
Детето опознава света, усвоява много понятия и значения през различните нюанси. Цветовете в играта може да се използват и в качеството на визуални стимули.
Цветна пътечка
Вземете няколко играчки или предмети в един цвят, например жълто пиленце, жълто пате, жълта топка и жълто кубче. Поставете ги в редица пред детето. Показвайте му ги едно след друго, като казвате названието и цвета на играчката. Може да разиграете и кратка сценка. Например „жълтото пиленце отива на гости на жълтото патенце и му подарява жълта топка". Когато детето поотрасне, играта може да се усложни, като се добави играчка в контрастен цвят. Например добавете към жълтия ред червена количка. Много вероятно е мъникът да пожелае да вземе именно играчката в различния цвят. Което показва, че той прави разлика, анализира и сравнява усещанията от съзерцанието на контрастта, а това означава развиване и на цветоразличаването.
Цветна страница. Може да направите албумче за разглеждане. Вземете няколко по-твърди листове. Това ще бъде заготовката. В центъра на всеки лист залепете квадрат от цветна хартия - на един сложете жълт квадрат, на друг червен, зелен и т. н. Всеки ден заедно с детето лепете около него изображения на предмети със същия цвят. Назовавайте цвета и предмета.
Пеперудки. Изрежете квадрати от парченца плат с различни цветове с размер 10х10 см. Сложете всички по средна линия или на диагонал и зашийте в средата. Ще се получи красива цветна „пеперуда". Закачете я над креватчето или я подайте на мъника. Тази играчка, освен цветовъзприятието, развива и осезанието, затова е хубаво „пеперудката" да е направена от различни видове плат.
6-9 месеца
Периодът се отличава с активизиране на познавателната активност. Старайте се да разнообразявате цветовата гама на предметите около мъника.
Четете книги. Когато детето разглежда разноцветни ярки илюстрации, то цветовъзприема съвършено. Полезно е да добавите в библиотеката и няколко тематични книжки, например за дъгата. Не бързайте да разглеждате картинките, разкажете му първо малко повече за образите в книжката. Може също да назовете изображението, неговия цвят, форма, действието.
На разходка. Изучавайте цветовете и когато сте на разходка. Насочвайте вниманието му към обкръжаващите предмети и разказвайки за тях, назовавайте цветовете им. Но не преминавайте към запознаването с нов цвят, преди да сте усвоили достатъчно добре вече представения. Направете си програма: всеки ден на разходката изучавайте нов цвят, затвърждавайки неговото название. Например, ако днес сте въвели зеления цвят, обръщайте внимание на предмети, които са обагрени в него: листата, тревата, дрехи.
Именно във второто полугодие от първата година у мъника активно се развива цветоусещането, фината моторика, формира се тандемът „очи-ръце". И игрите с цветовете много помагат за усъвършенстването на този навик.
Пирамидка и сортер. Нанизвайки разноцветните колелца на пирамидката, казвайте цвета на всяко. Същото може да се прави и с ярките фигурки на сортера. Но тогава акцентирайте не само на цвета на фигурката, но и на нейната форма.
9-12 месеца
В този период, когато моториката и координацията на движенията стават по-съвършени, а вниманието по-устойчиво, усложнявайте и игровите действия. Най-добрите развиващи пособия за изучаване на цветовете са моделирането и рисуването.
Рисуване с пръсти. Купете на мъника бои за рисуване с пръсти. Те са специално предназначени за детско творчество, нетоксични и безопасни. За художествените опити вземете голям лист хартия А3. Разположете детето на пода, като постелете под него найлон. Облечете го в по-стари дрехи, за които, и да изцапа, няма да ви е жал.
Моделиране. Моделирането с пластилин не само способства развитието на интелекта, фините движения на пръстите, но също запознава детето с цветовата гама, помага за усъвършенстване на зрителното възприятие.
Направете две топки от пластилин в различни ярки нюанси и ги поставете на масата пред детето. Покажете му как се размесва с ръце, за да започнете да моделирате. После съединете двете топчици. Може също да смесите два цвята и да моделирате с този нов цвят, създаден от вас.
Изгубена играчка. Скрийте от полезрението на детето негова любима играчка. Направете го така, че оглеждайки се наоколо, да може да я види. Попитайте го: „Къде е жълтото хипопотамче? Хайде заедно да го потърсим. Ура! Намерихме жълтото хипопотамче!".
Обличаме се за разходка. Когато обличате детето за разходка, обръщайте внимание на цветовете на дрехите. Може да му предлагате да избира между дрехи в два различни цвята. Наблюдавайте за цветовите предпочитания на наследника си. Още през първата година от живота му може да се появи любим цвят, на който да обръща по-голямо внимание.
Автор: Силвия Чалъкова