Храна по правилата
Хигиената и съхранението на храната на бебето са от голямо значение, тъй като имунната му система е по-слабо развита
от тази на възрастните и коремчето му е уязвимо на инфекции. За поддържането на безопасна чистота и за правилното съхранение е нужно да се спазват някои важни препоръки.
Чистота
Не е необходимо да правите кухнята си стерилна, но трябва да съблюдавате следното:
- Мийте ръцете на детето преди хранене, както и своите, преди да подготвите ястията за него.
- Измивайте столчето за хранене и плотовете, върху които поставяте блюдата.
- Мийте плодовете и зеленчуците под течаща вода и ги белете.
- Поддържайте отлична чистота в хладилника.
- Използвайте съдомиялната, за да отстраните всички бактерии от посудата. Ако не разполагате с такъв уред, изплаквайте старателно с гореща вода и препарат, предназначен за миене на бебешки съдове.
- Винаги слагайте на мъника чист лигавник.
- Редовно сменяйте кърпите, с които подсушавате съдовете.
Температура
Оставете затоплената до точка на кипене храна да изстине и чак тогава я поднесете на хлапето. Опитвайте с малка лъжичка, за да проверите каква е температурата. Никога не замразявайте повторно храни, които веднъж вече са размразявани. Не топлете отново и ястие, което е било затопляно. Приготвяйте яйцата твърдо сварени и гответе месото, докато стигне до състояние, в което не е розово в средата.
Без микровълнова
Не е препоръчително да топлите храната на мъника в микровълнова фурна. Освен вероятността от вредно въздействие на молекулите върху ястията, рискувате и те да не са затоплени равномерно. Вместо това, загрявайте пюрето или кашата на водна баня – в метална купичка с вода на котлона.
Съхранение
Ако приготвите по-голямо количество пюре, замразете го в пластмасови кутии и го сложете във фризера. Съхранявайте го там за не повече от месец. Отворените бурканчета могат да останат в хладилника за 24 часа. Изхвърляйте неизядената храна, защото контактът й със слюнка води до образуването на бактерии, които се мултиплицират. Внимавайте и за срока на годност на продуктите, както и за целостта на бурканчетата – ако са счупени, или не се чува пукане при отварянето на капачката, не ги използвайте.
Свежест
Купувайте сезонни и пресни продукти от местни производители (по възможност – с био произход), защото при тях възможността за химическа обработка с цел постигане на дълготрайност е най-ниска.
Автор: Ива Лалова