Диария в детска възраст - Кенгуру

Обикновено разстройството е симптом на вирусна или бактериална чревна инфекция и от това зависи какво ще е лечението. Много често проблемът се появява и след прием на антибиотици и дисбаланс на чревната микрофлора.

Вирусните инфекции включват:

  • Аденовирусна инфекция. При това заболяване вирусът заразява лигавицата на червата, горните дихателни пътища и очите. На фона на повишена температура към симптомите на настинка (болки в гърлото, кашлица, хрема) се добавят болки в корема и диария.
  • Ротавирусна инфекция се проявява с висока температура до 38-39°C, диария, повръщане и болки в корема.
  • Ентеровирусната инфекция също се проявява под формата на симптоми, характерни за грипа – болки в гърлото, хрема, кашлица, към които се добавят повръщане, диария и подуване на корема.

Сред най-честите бактериални инфекции са:

  • В по-голямата част от случаите – Ешерихия коли, която навлиза в стомашно-чревния тракт, което води до развитие на диария.
  • Салмонелозата е чревна инфекция, причинена от салмонела.
  • Дизентерията е инфекция, причинена от бактерии от рода шигела, които заразяват лигавицата на дебелото черво.

Обърнете внимание

Специалистите съветват при прием на антибиотици да се взема пробиотик, като най-добре е това да става след консултация със специалист или педиатъра, наблюдаващ детето.

Основната причина за чревни инфекции е неспазването на личните хигиенни правила. От ранна възраст детето трябва да бъде научено да мие ръцете си преди храна, след като отиде до тоалетната, или се прибере от разходка навън и игра. Хранителните продукти трябва да бъдат старателно термично обработени.

За здрав стомашно-чревен тракт

Чревните разстройства на най-малките се повлияват активно от приема на пробиотици, които не само балансират чревната микрофлора, а и не позволяват развитието на вредни бактерии.

Автор: Нели Христова