Детска кухня - Кенгуру

Днес олицетворението за потисната жена е следната картинка: огромна тенджера се клатушка върху горещата печка, изпуска миризлива пара, а над нея се „труди" тъжна красавица с черпак в ръка. Едно от най-омразните задължения за съвременните жени е да готвят. А когато това неприятно занимание се съчетае с пълната липса на време покрай грижите за едно (или повече) хлапета, младата майка се превръща в кълбо от нерви... ежедневно. Ето защо някой някога е помислил за жените, които определено не си почиват над печката. И този някой създал държавната млечна кухня. В един хубав момент обаче раждаемостта се покачила и бройката на желаещите за бурканчета с топла супичка надскочила възможностите на яслите. Тогава някой друг се сетил, че може да се създадат и частни млечни кухни, които да отговарят на изискванията на всички потребители, като добавили към асортимента от услуги и много допълнителни. Ето какво предлага разнообразието от детски кухни в момента.

ВЪЗРАСТ НА КЛИЕНТИТЕ

Държавната млечна кухня приема деца от 10-месечна възраст до навършване на 2 години. Обикновено в този период, ако хлапетата не посещават ясла, майките предпочитат да взимат храна от кухнята, където менюто е различно всеки ден, ястията са винаги топли и „сервирани" в бурканчета или кутийки за еднократна употреба. Частните кухни разширяват значително възрастовата граница, като повечето от тях обслужват хранителните нужди на деца от 1 до 3 години. Съществуват и такива обаче, които имат клиенти както на 10 месеца, така и на 10 години.

Добре е да знаете, че за държавните кухни се чака ред. Частните могат да ви приемат веднага, ако държите на бърза обратна връзка и допълнителни услуги.

ЗАПИСВАНЕ

Когато решите да запишете хлапето на кухня, обадете се предварително в избраното от вас място, за да сте сигурни какви документи са ви необходими. В повечето случаи се изисква само молба за прием, която ще попълните на място, копие от удостоворението за раждане на детето и бележка от личния лекар за хранителния режим на мъника. Бележката се изисква най-вече, за да ви насочат към определено меню - обикновено, диетично или за деца с алергии. На място ще ви обяснят кога можете да идете да закупите купони, срещу които да получавате храна. Някои държавни кухни изискват от вас да занесете определен брой стъклени бурканчета на винт, които да се затварят добре (обикновено 30 броя) и също капачки (обикновено 30 или 60 броя). След това всеки ден вие ще носите три празни бурканчета, срещу които ще получавате три пълни с храна съдчета. Частните кухни няма да ви поставят подобни условия, тъй като те доставят храната в кутийки за еднократна употреба.

ОТ ЗАКОНА

„Когато храната се разпределя в стъклени бурканчета за многократна употреба, върнатите от абонатите бурканчета се измиват, дезинфекцират и стерилизират в сухи стерилизатори при 160 ˚С за два часа. Капачките се измиват и стерилизират чрез водна или суха стерилизация."

МЕНЮ

Според наредба №26 за устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях, издадена от Министерството на здравеопазването, храните, предоставяни от млечните кухни „трябва да отговарят по качествен състав и технологична обработка на възрастовите особености на детския организъм". Менюто в млечните кухни е разнообразно и се изготвя специално от диетолог. То винаги съдържа три ястия - супа, основно и десерт, и е разделено по възраст - от 10 месеца до 3 години, от 3 до 7 години, над 7 години. Диетолозите се съобразяват с изискванията на детския организъм и в повечето случаи, когато супата е постна, основното ястие е със съдържание на месо и обратното. Някои млечни кухни предлагат диетично меню за деца-диабетици и за деца с алергии. В тези случаи се намалява съдържанието на захар, премахват се млечните продукти в ястията или менюто се променя по друг начин, според нуждите на клиентите. Освен това може да си изберете и БИО меню за вашето дете.

Примерно стандартно меню

1 ден

* доматена супа с фиде и сирене

* пиле фрикасе

* торта с бишкоти

2 ден

* супа от заешко месо

* броколи със сос бешамел

* плодов мус с тиква и ябълка

Примерно меню за деца с алергия към белтъка на кравето мляко

1 ден

* супа от патешко месо

* тиквички с ориз на фурна

* печени ябълки

2 ден

* супа спанак с ориз

* пиле яхния

* плодов кисел кайсия

ОТ ЗАКОНА

„От дневното меню се заделят проби, които се маркират и съхраняват в хладилник при температура от 0 до 4 ˚С в продължение на 48 часа."

ДОПЪЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ И ЦЕНИ

Държавната кухня предоставя храната срещу купон от 1,30 лв. на ден. Възможно е цената да варира с минимално количество стотинки, в зависимост от района на местоживеене. Месечната такса възлиза на сумата от 20 до 30 лв. При частните кухни разнообразието от цени е по-голямо и зависи от допълнителните услуги, които вие си изберете. То варира от 109 лв. до 500 лв. за месец.

Допълнителни услуги:

* избор на грамаж на ястията - от 160 до 300 гр.;

* доставка до дома;

* он лайн поръчка;

* поръчка по телефона;

* доставка на храна в почивните дни;

* консултации с диетолог

ОТСТЪПКИ

В повечето случаи близнаци и многодетни семейства ползват отстъпки от месечната такса за млечна кухня, независимо от това дали е държавна или частна. Добре е да се осведомите за тези привилегии, ако попадате в групата.

Частни детски кухни:

Ян Бибиян - София

тел. 02/ 973 22 24

Ози - София

тел. 02/ 9746467

Вълшебник - София

тел. 02/ 926 22 38

Хер Бебе - София

тел. 02/ 943 45 08

Българче - София

тел. 02/ 441 0 555

Ям Ям - София

тел. 02/ 967 3334

Лакомник - Варна

тел. 0895 465 673

VIP Бебе - Варна

тел. 052/ 974 512

Вкусен свят - В. Търново

тел. 0887 759 724

Happy Baby - Стара Загора

тел. 0899 125 776

Бамбини - Бургас

тел. 056/ 91 99 86

Ам-Ам - Бургас

тел. 0885 602 188

Първа лъжичка - Пловдив

тел. 0898 591 276

КОНТРОЛ

Държавният орган, който контролира детските кухни и се намесва при случаи на нарушения и промени е РИОКОЗ, отговарящ за определения район.

ДЕТСКИ КУХНИ

За да се запишете в държавна млечна кухня, е нужно да идете до най-близката за вас ясла или ОДЗ и да попитате кога може да започнете да вземате храна. Почти всички детски заведения, в които се отглеждат деца до 3 годишна възраст имат пунктове за раздаване на храна.

 

Автор: Десислава Христозова