Дерматит от пелената
Дерматитът от пелената или познатото на всички родители „подсичане“ е често срещано страдание.
За щастие то може да бъде предотвратено, стига да знаем няколко основни неща за него.
Какви са причините?
- Влагата под пелената и запарването в областта под нея.
- Наличието на различни химични дразнители и микроорганизми, съдържащи се в урината и изпражненията, както и триенето от пелените и дрехите.
- Склонност към алергии.
Кои са симптомите?
Подсичането се среща при всяко второ дете и е най-честият кожен проблем при бебетата през първата година от живота им. В повечето случаи не представлява сериозна опасност, но може да причини дискомфорт – новороденото плаче, сънят му е нарушен, честотата на уриниране и изхождане намалява. Когато погледнете под пелената, ще забележите зачервяване на кожата под нея, особено около гениталиите, дупето и бедрата на мъничето.
Как да го избегнем?
За да предотвратите дразненето на кожата, трябва да намалите степента на влажност, да минимизирате триенето и да елиминирате контакта с дразнещи вещества.
А ето и нашите съвети:
- Сменяйте пелената навреме. Новородените се нуждаят от смяна на пелената на всеки 2 часа, а по-големите бебета – на всеки 3 или 4 часа. Избирайте абсорбиращи и дишащи пелени за еднократна употреба, подходящи за възрастта на детето.
- Почиствайте бебешката кожа добре. При смяната на пелената се препоръчва да използвате влажните бебешки кърпички. С тяхна помощ можете да избършете ингвиналните гънки от корема към гърба, като внимавате между кожните гънки да няма останала мръсотия. Ако предпочитате, можете да измиете детето и под течаща вода с подходящ продукт за баня.
- Оставяйте кожата да диша. Между смяната на пелените трябва да оставите кожата на бебето да диша за 5-10 минути. Това ще сведе до минимум триенето и контакта на кожата с влага и дразнители.
- Използвайте защитни продукти против подсичане. Нанасяйте защитен крем при всяка смяна на пелените. Уверете се, че продуктът е предназначен за бебета и е дерматологично тестван.
Всички продукти за грижа за бебешката кожа трябва да отговарят на няколко изисквания:
- Да имат мек състав и неутрално pH, близко до pH на кожата на бебето, за да не нарушават естествената й микрофлора.
- Да са преминали тестове за безопасност.
- Да имат указания на производителя за начин на употреба, както и информация за всички компоненти на продукта, включително консерванти, овкусители, емулгатори.
- Да съдържат съставки, които са одобрени за употреба при кърмачета и малки деца.
Автор: Нели Христова