6 въпроса за забелването на пениса
Първият голям ужас за мъжката майка - да извърши онази страшна процедура със забелването на пениса всяка вечер по малко, по малко, а може и изобщо да не го прави. Объркахте ли се? Мненията са противоречиви. И нали знаете, че когато има алтернатива винаги
Първият голям ужас за мъжката майка - да извърши онази страшна процедура със забелването на пениса всяка вечер по малко, по малко, а може и изобщо да не го прави. Объркахте ли се? Мненията са противоречиви. И нали знаете, че когато има алтернатива винаги има и спор. Ето защо ние решихме да изясним гледните точки, като се обърнахме към професионалист в областта - детският уролог д-р Гайдаров.
1 Каква е причината за забелването на пениса?
Момчетата се раждат с така наречената вродена фимоза, което представлява непълно отделяне на вътрешния слой на препуциума (тънката кожа, която покрива главата на пениса) от главичката на члена.
2 Кога трябва да започне забелването?
Мненията се разделят на две. Част от колегите смятат, че не трябва да се прави нищо до третата година. Счита се, че около 90% от препуциума може да се изтегли от главичката самостоятелно. Според практиката и мнението на повечето уролози в България, така нареченото забелване трябва да се извърши до края на първата година. Ние препоръчваме на родителите леко да дърпат кожичката, като постепенно тя се отпуска. За да може в края на първата година, ако трябва да се включи уролог, процедурата да протече нетравматично за детето.
При мен често идват деца с изразена вродена фимоза и има голям оток на кожичката, възпаление на главичката, оток на меките тъкани. Налага се обработка, а всяка лекарска намеса за децата си е травма. И след като се приберат вкъщи, те не дават на родителите им да ги хигиенизират, за да не ги пипат на чувствителното място. А ако това не се извършва, тенденцията е препуциумът да слепне отново, тъй като се получава локално възпаление.
3 Кои са плюсовете и минусите на забелването?
Когато пенисът не се забелва, съществува риск от локално възпаление. Между главичката и препуциума се оформя пространство, в което се натрупват мъртви клетки от епитела. При децата те се наричат перлички, а при възрастните - смегма (бялата консистенция, която виждат родителите, когато забелват пениса на детето си). Този секрет е благоприятен за развитието на инфекции, особено когато не си мият ръцете преди да ползват тоалетната. За да повлияем върху тази инфекция, ние трябва да забелим пениса, за да я лекуваме с антисептичен разтвор и след това да правим промивки или да продължим лечението с антибиотичен крем.
4 Какво представлява самата процедура, когато се стигне до намесата на уролог?
Кожичката се изтегля назад. Там, където е сраснала с главичката, тя се разкъсва. Така звучи страшно, но когато са спазени всички условия, не е толкова травматично, колкото изглежда. Все пак зоната е чувствителна и децата изпитват дискомфорт от процедурата, като се добави и страхът от непознатия лекар и болница, е налице плачът и дърпането. След процедурата родителите трябва да поддържат пениса с кремчетата и след първата седмица да го почистват само с вода.
5 С какво трябва да се почиства пенисът, когато се забелва вкъщи от родителите постепенно?
Само с вода, без сапун в коритото. Подръпването на кожичката може да става само с палец и с пръстите на другата ръка да се измива главичката на пениса.
Може да изглежда, че няма промяна, когато пенисът се забелва постепенно. Това обаче се прави всеки ден и с времето кожичката постепенно отпуска и се показва цялата главичка на пениса.
6 Решават ли се всички тези проблеми с обрязването?
По въпроса с обрязването има много противоречиви тези. През 90-те години в САЩ то стана много популярно, като се обрязаха много момчета. Като причина се изтъкваше намаляването риска от инфекции при новородени деца и в ранна възраст. В последно време обаче повечето автори считат, че ако няма други съображения, не е нужно да се прави обрязване. Препуциумът си има своята роля. Той има защитна функция за главата на пениса. Освен това, ако се направи обрязване, се променя епителът на главата, той става по-груб и се намалява чувствителността при полов контакт, когато момчето порасне. Моето мнение е, че в 21 век, при добра хигиена, не е нужна намеса от страна на лекарите за обрязване на пениса.
Автор: Десислава Христозова
Консултант: Д-р Даниел Гайдаров, детски уролог, б-ца „Лозенец", тел.: 0885597550